Zijlijn I ruim twee jaar maakt de politie Amsterdam structureel misbruik van haar macht om de 'lastige' supporters van Ajax goed in beeld te krijgen. Zonder hierbij duidelijke redenen voor op te geven heeft de politie groepen staande gehouden om gegevens te noteren en foto's te maken. Wat er verder met de verzamelde gegevens gebeurt is onduidelijk. Wel duidelijk is dat er juridisch weinig van overblijft in het geval supporters de zaak voor laten komen. Zo veegde de Ombudsman de vloer aan met de handelswijze van de politie in 2009 nadat ze de avond voorafgaand aan de klassieker café Alcatraz had omsingeld. Hierbij werden alle aanwezigen gefouilleerd en gefotografeerd. Volgens de Ombudsman was de politie haar boekje te buiten gegaan en waren de bevoegdheden misbruikt om slechts informatie te vergaren. Dit terwijl de politie stelde een 'op handen zijnde confrontatie' te willen voorkomen met kakkerlakken. Sindsdien heeft de politie ook op andere momenten haar kans gegrepen om de zogenaamd lastige supporters in beeld te brengen zonder hierbij stil te staan of dit legitiem is. Zo werd een corteo van de Van der Madeweg verboden, werden groepen supporters aangehouden in de Roeterstraat en bij de McDonalds aan de Spaklerweg. Situaties waarbij supporters werden aangehouden op basis van vermoedens en vervolgens door de rechter werden vrijgesproken maar waarbij de politie opnieuw een beeld kon krijgen van de samenstelling van de groep en er ook onterecht informatie werd vergaard. Dat er dan vanuit de supporters een reactie komt richting de politie met acab shirts, afbeeldingen op spandoeken, spreekkoren en een geïrriteerde houding richting de hermandad vind men vreemd en leidt tot een nog spastischere benadering van elkaar. In een haast obsessieve drang dit soort uitingen uit te bannen wordt ook druk uitgeoefend op de club om op te treden tegen dit soort boevengedrag wat uiteindelijk vrijheid van meningsuiting is. Mede dankzij de rapportages van de politie kennen we inmiddels het bestaan van de zogenaamde 'kolonels' binnen de supporterswereld. Opvallende supporters, leiders zelfs die wel erg vaak betrokken zouden zijn bij ongeregeldheden of in ieder geval lastig zouden zijn volgens de politie. Gelukkig heeft Amsterdam een burgemeester die de informatie vanuit Adje Smits als zoete koek gretig naar binnen werkt en hoppa de gemeente haalde de voorpagina's van de ochtendkranten met het vooruitstrevende beleid. Als proef om de werking van de voetbalwet te toetsen viel bij liefst tien supporters een groepsverbod al dan niet in combinatie met een gebiedsverbod op de mat. Diezelfde voorpagina's waren vervolgens een stuk minder schreeuwerig toen de rechter deze verboden van tafel veegde omdat de dossiers niet zorgvuldig genoeg zouden zijn opgebouwd en de supporters het verbod ten onrechte hadden ontvangen. Zolang de politie in Nederland zelf door rood rijdt, wildplast en op bovenstaande manier het wetboek misbruikt zal er geen ontzag of respect voor de polite ontstaan. Om van een normale manier van omgang tussen politie en supporters maar te zwijgen. Sterker nog het acabgevoel wordt hierdoor alleen maar versterkt. Pagina 28 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 29