203 altijd ajacied p donderdag 1 september 2011 vond de oprichtingsbijeenkomst plaats van het Supportersplatform Betaald Voetbal (SBV). Het SBV moet het gat, dat de samen werkende organisaties voetbalsupporters (SOVS) op overkoepelend niveau in 2008 achterliet, opvullen. Bij het SBV zijn inmiddels 21 van de 38 officiële supportersverenigingen van betaald voetbalorganisaties aangesloten. Het nieuwe overkoepelende platform heeft als doel een situatie te creëren waarin supporters zich bij zowel uit- en thuiswedstrijden op hun gemak en veilig voelen en optimaal kunnen genieten van het voetbal. Om dit te bewerkstelligen zullen een flink aantal drempels moeten verdwijnen in de huidige vorm van wedstrijdorganisatie zoals verplichte vervoersregelingen, politie inzet en clubcard verplichting. Zonder het te beseffen hebben de oprichters van het platform zelf een grote drempel opgeworpen dat een succesvol overkoepelend orgaan in de weg staat. Per club mag er slechts 1 officieel erkende supportersvereniging in het platform vertegenwoordigd worden. In het geval van Ajax ontstaat er direct een probleem aangezien hier twee officieel erkende supportersverenigingen zijn. De Supportersvereniging Ajax en de AFCA Supportersclub. Beide zijn verenigingen waarin Ajacieden zich vertegenwoordigd voelen maar beide verenigingen zijn anders in grootte, manier van werken en doelgroepen. De diversiteit binnen de supporters maakt dat er aan die verschillen ook behoefte bestaat. De grootste fout die gemaakt kan worden is dat anderen de behoeften vertalen voor een groep waaruit zij niet zelf afkomstig zijn of afspraken voor hen maken. De Supportersvereniging Ajax is van mening dat een overkoepelend platform pas bestaansrecht heeft wanneer alle geïnteresseerden zich aan kunnen sluiten. Ook een belangrijke groepering als VAK410 zou aan moeten kunnen sluiten. VAK410 is geen erkende supportersvereniging maar is wel gesprekspartner van de club. Bovendien zijn de 'Ultra's' onmisbaar voor het uitdragen van bepaalde standpunten, immers zij zijn degene die de stadions wekelijks kleur geven met mooie sfeeracties. Door op voorhand partijen uit te sluiten wordt een deel van de actieve stadionbezoeker niet bereikt en wordt het draagvlak door eigen regelgeving ingedamd. Hierdoor maakt het nieuwe platform een valse start en lijkt het gedoemd te mislukken. De KNVB vind het ontstaan van een nieuwe platform een positieve ontwikkeling en wil graag constructief overleg voeren met een koepelorganisatie die voldoende representatief is om namens de gezamenlijke supporters te spreken omdat dit meer gewicht in de schaal legt dan losse entiteiten. De bond benadrukt bovendien dat de aansluiting vanuit Ajax wel essentieel is voor de nieuwe koepel. Omdat de problematiek voor de Ajaxsupporter veelal groter is dan die van andere supporters is er juist in de directe gesprekken winst te behalen. Overleggen op overkoepelend en beleidsmatig niveau zijn noodzakelijk om veranderingen te bewerkstelligen, maar zolang er vanuit de koepel partijen worden uitgesloten van deelname, staat ook de Supportersvereniging Ajax aan de kant. Meer info over het SBV vind je op rechtopvoetbal.nl Pagina 27 De Meersche Helden 2Q11 - 2Q12

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 28