Ttoislaw MDe Goeie ouwe tijd Oe spelers zijn mijn kinderen, al geloven ze dat zelf nooit wanneer ik dat wel eens zeg' Overleden trainer Tomislav Ivic maakte Ajax in 1977 opnieuw kampioen Ondanks de relatief rustige voetbalzomer was onze club geregeld terug te vinden in de lokale en internationale media. Helaas zijn ons de laatste tijd weer veel bekende oud-Ajacieden ontvallen. Denk hierbij onder meer aan Hans Boskamp, Henk Elzer en Cees de Wolf. Eind juni jl. overleed Tomislav Ivic, oud-trainer van onze club, op 77-jarige leeftijd in Split. Ivic werd in 1933 geboren in Split, dat destijds behoorde tot het Koninkrijk Joegoslavië. Hij ging op 36-jarige leeftijd als trainer aan de slag in zijn geboortestad bij RNK Split maar vertrok na enkele seizoenen al naar Hajduk Split. In 1976 werd Ivic trainer bij onze club, waarmee hij in 1977 landskampioen werd. In 1978 keerde hij weer terug bij Hajduk Split. Ivic viel tijdens zijn Ajax-periode met name op door zijn bezetenheid van het voetbalspelletje. Een relaas uit het najaar van 1976 van de recent overleden oud-Ajax-trainer, nadat hij Ajax enkele maanden eerder Kampioen van Nederland had gemaakt... Samenzweerderig buigt-ie zich over het koffietafeltje. Dan fluistert hij, zelfs op die paar centimeter nog bijna onverstaanbaar: 'This team is not good enough for European Cup...' Tomislav Ivic wekt de schijn een geheim van Ajax te onthullen dat alleen hij, de onverwacht snelle kampioenenmaker, nog maar ontdekt heeft. 'Hoe dacht je dat het dit elftal vergaan zal in de hel van Liverpool of Saint Etienne, om maar twee voorbeelden te noemen? Out. Out.' Hij maakt er het vinnige gebaar met de rechterhand bij van de man, die een opdringerige bromvlieg weg wil slaan. 'De mensen die me nu op de schouders kloppen, omdat Ajax kampioen geworden is, zullen me gaan ontlopen wanneer het straks maar even tegenzit in de Europa Cup. Okay, mijn beroep, ik weet het. Maar ik weet ook, dat ik van dit elftal op internationaal niveau geen wonder verwachten mag'. In zijn hart weet hij dat het eigenlijk al een klein mirakel geweest is dat hij in de nationale titelrace met zijn spelers als winnaar tevoorschijn gekomen is. Ivic, 43 jaar en op advies van Rinus Michels weggelokt uit Split, waar hij met Hajduk twee landstitels en vier Joegoslavische bekers veroverde: Toen ik hier kwam kon ik alleen maar op mezelf vertrouwen en daarnaast hopen dat de spelers naar me zouden willen luisteren. Ik wist dat de tijd van het Glory Ajax voorbij was. Ik wist dat ik de vierde trainer in vier jaar werd, die moest proberen de weg terug naar het succes te vinden.' Pagina 29 De Meersche Helden 2011 - 2012

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 30