The day after Viitor jgraMMèë. Q k schrijf dit stukje op The Day After. The day after Heerenveen-uit. De dag nadat we als een echte kampioen mazzelden en wonnen. De dag nadat er een ongekende sfeer in het uitvak hing. Sensationeel, kaos, 130 minuten lang helemaal losgaan, met alleen de vijftien minuten rust als pauze. Bij de warming-up begon het zingen al en het stopte niet meer. VAK410 spoorde het vak aan, maar er was ook een goede wisselwerking met andere groepen. Na afloop van de wedstrijd mochten we vrij snel alweer naar onze auto's, maar iedereen bleef. Nog drie kwartier na afloop was het uitvak een totale gekte, die Willem ll-uit van vorig seizoen ruimschoots overtrof. 'Wit-rood-wit zit in m'n bloed' hoor ik nog steeds in mijn hoofd galmen (Voor Ajax Amsterdam!) en de Dale cavese ging ook heerlijk hard en lang door. En als iemand me de dag van tevoren had verteld dat er zelfs een pogo (iedereen gearmd met z'n rug naar het veld) in het uitvak zou worden gedaan, had ik diegene voor gek verklaard. Maar het gebeurde. In Heerenveen. Na het laatste fluitsignaal, tijdens het bedanken van de spelers, werd weer, samen met het team, de overwinning gevierd door de handen in de luchtte gooien. Op een dergelijke dag is dat logisch, mooi en past het erbij. Maar tegenwoordig doen we dat na iedere overwinning. Zwaar bevochten of makkelijk behaald, met een miniem of juist groot verschil, tegen een degradatiekandidaat of tegen een topper. Dan gaat het hele gevoel ervan toch weg op een gegeven moment? Wat is de waarde ervan als je het na iedere wedstrijd doet? Een overwinning op bijvoorbeeld VW is naar mijn idee gewoon logisch, en dus niet een hele overwinningsdans waard. Het lijkt mij mooier het alleen op momenten zoals Heerenveen-uit te doen. Het uitvak vorige week zondag was een uitvak om van te houden, een uitvak dat ik bedoelde in één van mijn vorige stukjes voor DMH. Waarom kan het niet vaker zo zijn? De spanning speelde natuurlijk mee. ledereen wist dat we er nü voor moesten gaan. Maar we zeggen toch eigenlijk al aan het begin van elk seizoen weer dat de spelers moeten beseffen dat ze óók in de eerste wedstrijd van het seizoen alles moeten geven, omdat ze in die beginmaanden het kampioenschap niet kunnen winnen, maar wel kunnen verliezen. Als we die mentaliteit van onze spelers eisen, hoort die mentalita er dan ook niet op het vak te zijn? Vandaag kwam ook meteen weer de wel vaker gehoorde wens (van sommigen) op, om VAK410/ bekende groeperingen de kaarten voor het uitvak te laten verdelen. Op zich een idee wat ik toejuich: Ajax heeft veel meer aan een uitvak dat vol achter het team staat dan aan mensen die alleen maar staan en zich niet laten horen. En het zou de uitstraling van het uitvak ten goede komen. Maar mag je de mensen die al jaren gaan en 'gewoon' een andere mentaliteit hebben dan opeens bij uitwedstrijden weigeren? En belangrijker nog: hoe wordt bepaald wie wél mee mogen? Ik gok dat er sowieso nog maar weinig vrouwen in het uitvak te vinden zullen zijn. Dat zie je nu al aan het beleid van VAK410 op sommige vlakken. En mensen die weinig binding hebben met 410 of de andere bekende groeperingen maken per definitie nog maar weinig kans. Het wordt één grote vriendjespolitiek lijkt mij zo. Oppassen dat je geen ruzie met één van de leiders krijgt, anders ben je ook meteen je uitvakplek kwijt. Nee, dat zal de sfeer ten goede komen. Het idee op zich is goed, maar over de uitvoering ervan zal langer gesproken moeten worden. En het lijkt me dat veel fanatieke supporters ook tegen de combiregeling blijven, en ook dat valt vooralsnog niet op te lossen. Wat doe je dan met die kaarten? Steeds een massale boycot? (Die is dan natuurlijk wel makkelijker te realiseren. Kan ook een I pluspunt zijn soms.) Ik ben in ieder geval benieuwd naar de wat meer precieze ideeën erachter. Voor nu hoop ik dat vandaag iedereen ook zo vol achter het team gaat staan, zoals het uitvak vorige week deed. Met 50.000 man Ajax naar de j overwinning en het kampioenschap schreeuwen, zingen, springen, juichen. En dat dan doortrekken tot in de late uurtjes op het Leidse natuurlijk. Voor Ajax Amsterdam!! De Meersche Helden 2011 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 5