Het Cruijff-effect □e Goeie ouwe tijd Er waren net 55 minuten gespeeld toen Cruijff opstond. Hij kon het niet meer aanzien vanaf de tribune en daalde af via de trappen van de eretribune naar de hek, die voor hem de enige barrière vormde op weg naar de dug-out van Ajax. De verbijstering was groot toen iedereen Cruijff naar de bank van Ajax zag lopen, naast Beenhakker kroop en meteen met woord en gebaar de Ajax- ploeg probeerde te sturen op weg naar eerherstel. Zelden zal er zo'n verbijsterde blik op iemands gezicht te zien zijn geweest dan op deze late novemberzondag in de dug-out van Ajax. Cruijff zelf had het waarschijnlijk niet in de gaten, maar min of meer was Beenhakker als eindverantwoordelijke geschoffeerd door Johan Cruijff. Nog erger voor de Ajax-coach: Cruijffs aanwijzingen hadden snel effect. Ruim een kwartier voor tijd kwam er een voorzet van Süren Lerby, die door Edo Ophof werd binnengekopt: 3-3. Een nederlaag leek op deze manier te zijn voorkomen. Ajax ging nu op zoek naar de overwinning. Deze kwam pas kort voor tijd tot stand. Vijf minuten voor tijd verkeek Twente-keeper Pasveer, die de geblesseerde ANdré van Gerwen verving, zich op een Ajax-voorzet en kon deze niet voldoende wegwerken. Tscheu La Ling draaide zich snel om en zette de Amsterdammer toch op voorsprong: 4-3. Deze knotsgekke wedstrijd was echter nog niet gespeeld. Weer enkele seconden later vergreep Dick Schoenaker zich aan Tukker Ab Gritter, die van arbiter Geurds geen strafschop kreeg. In de tegenaanval maakte Ajax het karwei wel af. Kieft kopte een diepe bal door op Arnesen, die langs de uitkomende Pasveer snelde en 5-3 scoorde. Het publiek in De Meer was in extase, en ging uit de dak alsof Ajax zojuist de Europa Cup had gewonnen. Had Ajax verloren, dan had het zelfs in de degradatiezone kunnen komen. Nu was het vege lijf gered, en dit kwam volgens iedereen door Johan Cruijff. Nadat hij op de bank zat, kon Ajax de wedstrijd omzetten en de achterstand definitief goedmaken. Over de wedstrijd werd na afloop niet gesproken. De media was vooral geïnteresseerd in de ongebruikelijke actie van Cruijff om naast Beenhakker in de dug out plaats te nemen. Beenhakker hield zich groot voor de camera's, maar moet zich toch erg beledigd gevoeld hebben. Een dozijn journalisten omringden Cruijff in de perskamer, terwijl Beenhakker moederziel in een hoekje stond. 'Ik had hem een ram voor z'n smoel moeten geven', zou Beenhakker zich later hebben laten ontvallen. Al met al had Cruijff het geluk afgedwongen dat Ajax pas voor de winst ging, toen hij op de bank zat. Twente-trainer Hennie Hollink had zo zijn eigen visie op de Cruijff-overwinning, refererend naar de niet-gegeven strafschop door Geurds enkele minuten voor tijd. 'Er lopen in Nederland meer schijthuizen dan scheidsrechters', doelend op de mogelijke kans voor Twente om alsnog 4-4 te kunnen maken. Inderdaad, had FC Twente de strafschop gekregen en benut, dan had niemand het meer gehad over de Magie van Cruijff. Zo kan het nu eenmaal lopen in de voetballerij. Na een reeks nederlagen heeft Ajax de executie voorlopig uitgesteld, door deze wedstrijd met 5-3 te winnen. De Meersche Helden 2011 Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 33