Het Cruijff-effect □e Goeie ouwe tijd Door deze wending kreeg de stemming in het Ajax-kamp een positieve impuls. Helaas voor iedereen die Ajax een warm hart toedraagt, is de toestemming van de Amerikaanse bond voor Wim Jansen niet op tijd in Nederland. Hierdoor zal Wim Jansen toch op de tribune moeten plaatsnemen tijdens het duel met FC Twente. Zijn debuut zal een week later zijn, tegen zijn ouwe liefde Feyenoord....nota bene in De Kuip. Als scheidsrechter Gerard Geurds op zondagmiddag het beginsignaal geeft van Ajax - FC Twente, zit Wim Jansen naast Sjaak Swart en Johan en Danny Cruijff op de tribune. Zowaar was het druk in het Ajax-stadion. In de voorbije maanden hadden er niet meer dan 8.000 toeschouwers op de tribunes van De Meer gezeten. Vandaag waren er ruim 13.000 Ajax-supporters naar de Middenweg getogen om de invloed van Cruijff met eigen ogen te aanschouwen. Men ging er eens lekker voor zitten, en werd in de beginfase op de wenken bediend. De wedstrijd werd gedomineerd door Ajax, en na een overtreding op Süren Lerby prikte Frank Arnesen na elf minuten een vrije trap achter Twente-keeper Eddy Pasveer. Kort hierna was Lerby zelfs dichtbij het tweede doelpunt, maar dit keer stond Pasveer goed opgesteld. Voor Ajax was er geen vuiltje aan de lucht, al maakte Johan Cruijff op de tribune geen geruste indruk. Twente kreeg gedurende de eerste helft steeds meer ruimte, ondanks de hard werkende instelling van de Ajacieden. Het angstige voorgevoel op een mogelijk tegendoelpunt kwam uiteindelijk toch uit. Jaap Bos gaf een lange pass op Hallvar Thoresen, die wegsprintte, langs Weggelaar en vervolgens Piet Schrijvers omspeelde. Twente stond weer naast Ajax. En dat was nog maar het begin. FC Twente had klaarblijkelijk de smaakte pakken. Twee minuten na de gelijkmaker was Thoresen ter plekke om een voorzet van John Scheve af te ronden en weer drie minuten later kwam Peter Boeve na een pass van diezelfde Scheve alleen tegenover twee spelers te staan: Rohde en Sanchez Torres, van wie hij laatstgenoemde voorbij zich flitsen en door de benen van Schrijvers de 1-3 zag scoren. En er was nog geen half uur gespeeld. Ajax zat dieper in de problemen dan ooit tevoren. De Ajax-spelers gingen nog beter hun best doen, maar erg fraai zag het er niet uit. Kort voor rust maakte Tscheu La Ling de achterstand in ieder geval kleiner toen een verkeerde voorzet (al dan niet onbedoeld) met een fraaie curver in de verre hoek tegen het net tot stilstand kwam. Een mazzelgoal, zo zal Cruijff op de tribune gedacht hebben. In de rust besprak Cruijff zijn bevindingen met Beenhakker. Twente zette Ajax voortdurend onder druk maar Ling en Hamberg verzuimden volgens Cruijff hardnekkig mee te verdedigen, waardoor Zondervan en Scheve veelvuldig mee op konden komen. Het middenveld speelde zo aanvallend dat er telkens ruime gaten vielen waar FC Twente wel raad mee wist. Ondanks alle goede raad van Cruijff veranderde er na rust niet veel. Twente bleef kansen creëren, en Ajax mocht van geluk spreken dat met name Sanchez Torres vandaag niet doelgericht was. Anders was de wedstrijd al vroeg in de tweede helft beslist geweest. De Meersche Helden 2011

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 32