Ua( Het Cruijff-efféct □e Goeie ouwe tijd De eerste drie maanden waren met name Süren Lerby en Frank Arnesen de dragende spelers van de regerend landskampioen. Maar mede door de zware wedstrijden van Ajax gecombineerd met de interlands van Denemarken, is de pijp bij de Denen inmiddels aardig leeg. De blessureboeg bij Ajax is er niet minder vol op geworden. Tscheu La Ling maakt tegen Sparta dan wel zijn rentree op de velden en ook doelman Hans Galjé is bijna hersteld, Martin van Geel, Wim Meutstege en Johnny Holshuijsen hebben gezelschap gekregen van Keje Molenaar. De Volendammer brak in het duel met NEC (2-0 winst) zijn kuitbeen en zal pas na de winterstop weer in actie kunnen komen. De week voorafgaande aan het duel met FC Twente is de spanning te snijden. De Tukkers zijn in grootse vorm, getuige de 6-1 overwinning op NEC exact één week voordat Ajax - FC Twente wordt gespeeld. De vierde plaats in de eredivisie maakt indruk in Enschede en omgeving. Ajax kan zijn borst nat maken. Totaal onverwachts belegt Ajax op donderdag een persconferentie. Hier wordt bekend gemaakt dat Johan Cruijff en Wim Jansen per direct een functie krijgen bij Ajax. De 33-jarige Cruijff wordt totdat de Amerikaanse competitie in maart 1981 begint een rol als technisch adviseur naast Leo Beenhakker. Wim Jansen (34) heeft zijn actieve periode in Amerika afgesloten, en treedt als speler in dienst van Ajax. Nadat Cruijff op dinsdag 25 november was teruggekeerd van de Azië-tournee van de Washington Diplomats, ontving hij binnen 48 uur een telefoontje van het Ajax-bestuur. De vraag of Cruijff de komende maanden Ajax wilde voorzien van zijn adviezen, werd door Cruijff positief beantwoord, onder voorwaarde dat zijn 'vriend' Wim Jansen aangetrokken zou worden voor de lijnen op het veld. Opvallend genoeg werd ex-Feyenoorder Wim Jansen hierover geïnformeerd, toen hij op bezoek was in het Feyenoord-stadion. Cruyf f wijst le w Over de exacte rolverdeling tussen Beenhakker en Cruijff zijn meteen veel speculaties. Er kunnen immers geen twee kapiteinen op hetzelfde schip zijn. Naarmate de wedstrijd dichterbij komt, wordt duidelijk dat Beenhakker gewoon in de dug out zal plaatsnemen, terwijl Cruijff vanaf de tribune de wedstrijd volgt. Na afloop van de wedstrijd zullen beiden hun bevindingen met elkaar bespreken. Cruijff is duidelijk over zijn visie op het huidige Ajax: 'Leo en ik zullen vanaf de zijlijn het team op sleeptouw nemen, terwijl Frank Arnesen en Wim Jansen de lijnen op de grasmat zullen gaan uitzetten. Wim heeft dezelfde visie als ik, dus ik heb er alle vertrouwen in.' Om veel vragen te voorkomen, voegde El Salvador er nog wel aan toe: 'De mogelijkheid dat ik als speler in actie zal komen, is uitgesloten.' Cruijff was duidelijk op de hoogte van de regels van de FIFA. Die gaven aan, dat een speler maar één keer per seizoen van club mocht veranderen. Als Cruijff in actie zou komen voor Ajax, zou hij in maart niet meer in actie mogen komen voor een nieuwe club in Amerika. Hierdoor was duidelijk dat het voor Cruijff echt alleen maar ging om technisch advies. Binnen nu en een maand hoopt Cruijff een contract te tekenen bij Cosmos, Toronta of Sao Paolo. Goed nieuws was er ook voor Frank Arnesen. Ondanks de komst van nestor Wim Jansen zou de aanvoerdersband om de arm van de Deen blijven zitten. 'Het stimuleert mij meer dan Jansen. Hij dwingt van nature al respect af. Hij heeft die band niet nodig.' En op de komst van het tweetal: 'Ik ben hier verschrikkelijk blij mee. Dit zal Ajax een kick geven.' De Meersche Helden 2011 Pagina 3D

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 31