Het Cruijff-effect □e Goeie ouwe tijd (Oruijff-effect helpt Ajax langs sterk FC Twente: 5-3 Johan Cruijff naast Leo Beenhakker op de bank van Ajax Seizoen 1980/1981 Seizoen 2010/2011 zal, wat Ajax betreft, de boeken ingaan als het seizoen waarin Johan Cruijff terugkeerde bij Ajax, maar ook het seizoen waarin met FC Twente gestreden werd om de twee nationale hoofdprijzen. In het diepe verleden speelde Johan Cruijff en FC Twente ook een grote rol in een bijzondere competitiewedstrijd in het Ajax-stadion. We gaan terug naar seizoen 1980/1981, dik dertig jaar geleden. In Amsterdam heerst zeer grote onrust. Ajax draait voor geen meter, en is ver weggezakt op de ranglijst. In oktober verloor Ajax maar liefst vier keer op rij: FC Den Haag (4-3), AZ'67 (1-2), Bayern München (5-1) en PEC Zwolle (2-0) waren allen te sterk voor de Amsterdammers. In de Europa Cup is Ajax al in de tweede ronde uitgeschakeld zonder ook maar één moment indruk te maken tegen Dinamo Tirana en Bayern München. Mede door de vele blessures blijft Ajax worstelen in de nationale competitie. Tussendoor weet Ajax zich ten koste van eerstedivisionist SW wel te plaatsen voor de volgende ronde van de KNVB-beker. Het blijkt een nietszeggende prestatie te zijn, want na de wedstrijden tegen Sparta (5-3 nederlaag) en MW (1-1 gelijkspel) is de achterstand op koploper AZ'67 opgelopen tot maar liefst elf punten. Ajax staat op de achtste plaats, met 14 punten uit 13 duels. Ondanks de 35 doelpunten vóór, baren de 27 tegentreffers de meeste zorgen in het Ajax- stadion. Begin november is er nog meer opvallend nieuws aan de Middenweg. Johan Cruijff traint mee met de selectie van Ajax. Cruijff, die na zijn financiële debacle de voetbalschoenen weer heeft aangetrokken, komt in Amerika in actie bij de Washington Diplomats. Het Amerikaanse voetbalseizoen duurt van maart tot november, zodat Cruijff na de laatste wedstrijd naar Nederland komt. Hij traint mee met de Ajacieden, en kan het natuurlijk niet laten om de zwalkende Ajax- ploeg te voorzien van de broodnodige adviezen. Tijdens de trainingen zien we steeds vaker een terugkerend beeld: Johan Cruijff aan het woord, terwijl de overige spelers aandachtig en welgemeend geïnteresseerd luisteren. Toch kan het Ajax niet over het dode punt heen helpen. Pagina 29 De Meersche Helden 2011

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 30