Waar komen ioi^en toch vandaan? Ric cJJawel hoon de discussie is weer opgelaaid. Hagenees Lex Immers liet zich na Ado - Ajax beledigend uit over joden (hij bedoelde natuurlijk Ajacieden) en heel Nederland heeft weer een mening. Verschillende personen stelden dat de schuld bij Ajax zelf ligt, omdat zij het "jodenimago" van de eigen supporters niet aanpakt. Een nogal kromme beredenering, aangezien de naam joden ooit als geuzennaam is aangenomen door de fanatieke aanhang en hiermee niemand beledigd wordt. Hoe zat het ook alweer met die geuzennaam? Jodenclub? Ajax heeft in verleden bekende spelers en bestuurders van joodse afkomst gehad. Denk aan Sjaak Swart, Bennie Muller Jaap van Praag en zijn zoon, Michael van Praag. Het joodse imago is echter niet bepaald door deze personen, maar op een andere manier ontstaan. In 1934 werd in Amsterdam-Oost (Watergraafsmeer) stadion De Meer geopend. Veel supporters uit buurten in Amsterdam-Oost en de binnenstad waren van joodse afkomst. Op wedstrijddagen moesten supporters van de tegenpartij vaak door deze buurten richting de Middenweg reizen en kwamen dan onder andere langs de joodse markt in de Weesperstraat. Ze kregen zo de indruk dat ze "bij de joden" op bezoek gingen. Dit beeld werd versterkt doordat er in het stadion chocoladerepen door joodse jongeren werden verkocht. Geuzennaam Na de Tweede Wereldoorlog was de joodse bevolking van Amsterdam drastisch verminderd. Een van de weinige voorloorlogse, joodse voetballers die bij Ajax speelde, Eddy Hamel, was in Auschwitz omgekomen. Het imago van jodenclub bleef rondom de vereniging hangen. In de decennia na de oorlog begonnen supporters van de tegenpartij hier op in te spelen door "joden" als scheldwoord te gebruiken voor spelers en supporters van Ajax. Met het ontstaan van de F-side in 1976 kwam ook meteen het passende antwoord hierop: "joden" werd aangenomen als geuzennaam. In de stadions verschenen Israëlische vlaggen, supporters droegen kettingen en oorbellen met davidsterren en er kwamen steeds meer stadionsongs waarin werd verwezen naar de geuzennaam. Hoewel de geuzennaam niets te maken heeft met de Tweede Wereldoorlog of het conflict tussen Israël en Palestina, vinden supporters van de tegenpartij het toch vaak nodig om hiermee te reageren. Zo zingen ze het weinig originele "Harnas, Harnas, joden aan het gas", maken ze sisgeluiden of nemen ze Palestijnse vlaggen mee naar het stadion. Je kan er van vinden wat je willen, maar feit is dat dit ondertussen onderdeel van het spelletje is geworden. Verbannen Het bestuur van Ajax heeft vanaf de jaren negentig herhaalde pogingen gedaan om het joodse imago uit het stadion te verbannen. Uri Coronel, zelf van joodse afkomst, nam hierbij het voortouw. Volgens hem waren er joodse mensen die niet meer naar wedstrijden gingen vanwege de beledigende en kwetsende spreekkoren. Aan de andere kant zijn er ook joodse jongeren die het geweldig vinden dat Ajaxsupporters de geuzennaam nog steeds hanteren. De Meersche Helden 2Ü1 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 5