3 ALTIJD AJACIED e Supportersvereniging Ajax probeert als belangenbehartiger van alle Ajacieden zoveel mogelijk invloed uit te oefenen op de prijsstelling. Zo was er eerder dit seizoen nog felle kritiek op de prijstelling voor de thuiswedstrijden in de poulefase van de Champions League, en proberen we ook bij uitwedstrijden de kosten voor de supporter helder te houden. Zo schuiven we aan bij de vooroverleggen van zowel de uit- als thuiswedstrijden. In dit overleg, waarop we in een latere versie van dit fanzine terugkomen, wordt ook gesproken over de prijzen van de kaarten. Over het algemeen hebben wij als bezoekende club te maken met een angstige overheden die al snel een verplichte combiregeling opleggen. Wellicht dat dit met de komst van de nieuwe 'voetbalwet' allemaal tot het verleden behoort, aangezien lokale overheden gedwongen worden kritisch te kijken naar de "riscocategorisering" van wedstrijden en maatwerk te leveren met betrekking tot het vervoer en de ontvangst van de bezoekende supporters. Momenteel is dit nog niet het geval, waardoor het bezoeken van die wedstrijd een prijzige hobby is. Een kaartje voor bijvoorbeeld de uitwedstrijd tegen FC Utrecht komt voor de Ajacied in het bezoekersvak op 31 (mits via internet aangeschaft) of 32,50 euro bij de ouderwetse sigarenboer. Ruim dertig euro dus voor een wedstrijdje op slechts veertig kilometer van onze eigen Amsterdam Arena. Op zich nog een prikkie, want een retourtje naar Utrecht CS vanaf Amsterdam Bijlmer kost je 17,60 en dan hebben we de wachttijd voor de overstap op de overvolle bus 12 en de daarbij behorende kosten voor het gemak even buiten beschouwing gelaten. Tel daar de prijs van het kaartje (€17,75) bij op en die combi is helemaal zo slecht nog niet. Snelwegen worden afgezet, files vermeden en ook na afloop ben je zonder enig oponthoud binnen 45 minuten na het eindsignaal weer op Amsterdamse bodem. Grote vraag is; hoe komt men bij Ajax tot die prijs van respectievelijk €31,- en 32,50? Dat zullen we hier proberen duidelijk te maken. De kaartprijs voor uitwedstrijden met een combiverplichting is standaard opgebouwd uit vier delen. De prijs van het bezoekersvak, waarbij de bezoeker veertig procent korting krijgt als er een verplichte vervoersregeling (bus of trein) aan vast zit. In dit geval €10,05 (exclusief BTW) in plaats van 17,75 (inclusief BTW). Het volgende element is de vervoersprijs van 13.23 (exclusief BTW) waarbij het totaalbedrag van een bus gedeeld wordt door 45 supporters die in een standaardbus plaatsnemen. Vervolgens is er een standaardbedrag aan verzekeringspremie, dat door de supporter wordt opgehoest van 4,54. Hier zit geen BTW verplichting op. Als laatste komt er nog een toeslag op de kaart vanuit Ticketbox, het kaartverkoopsysteem van de KNVB, van 2,85 (exclusief BTW). Totaal is dit 30,67 (exclusief BTW) en afgerond 32,50 (inclusief 6% BTW). Om het online kopen van kaarten te stimuleren en omdat er bij online verkoop minder kosten zijn kan er een korting van 2,50 worden gegeven. Voor de verwerking van de verkoop, de kosten van de betalingen en de kosten van het onlinesysteem (eigendom KNVB) wordt een gemiddeld bedrag van 1,- servicekosten gerekend. Dit om te voorkomen dat dat component steeds wisselt aangezien de kosten van de betalingen verschillen. Betalen via Ideal is bijvoorbeeld voordeliger dan de ook veel gebruikte creditcard. De kosten voor de inzet van stewards wordt bij Ajax niet doorberekend. Bij Europese wedstrijden schuiven wij niet aan bij de overleggen, maar vertrouwen we op de mensen van Ajax die het overleg voeren. Zij zijn daar scherp op het feit dat we voor het bezoekersvak niet meer betalen dan de thuissupporters in een soortgelijk vak (spiegelvak). Dat de thuisploeg niet altijd de Uefa-regels volgt en dat hier goed op gelet moet worden, is in het verleden in onder andere Praag, Milaan, Londen en dit jaar nog in Auxerre gebleken. De Meersche Helden 2Q10 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 5