VAK410: ultra's, geen calimero'sL ingezonden llereerst willen we VAK410 natuurlijk bedanken voor de mooie acties en geweldige sfeer. Een dikke pluim voor iedereen die daar de afgelopen tien jaar vanuit dat vak aan heeft bijgedragen. Daarnaast wel direct een waarschuwing dat ze op moeten passen niet door te slaan en het stempel calimero krijgen. Wat opviel bij de viering van het tienjarig bestaan is dat de inhoud van de acties vooral gericht was op de eigen identiteit en (persoonlijke) frustraties in plaats van datgene waarmee het allemaal mee begonnen is; het positief ondersteunen van Ajax. Dat is de basis waarop VAK410 is ontstaan en de afgelopen jaren groot mee is geworden. Waar een illustratie van de geschiedenis van het vak en de liefde voor Ajax werd verwacht, waren het met name 'ultra doeken' die werden getoond bij het bekerduel tegen NAC op 27 januari. Dat de ultracultuur inmiddels onderdeel is geworden van de beleving van VAK410 is een feit maar 410 moet ook de Amsterdamse originaliteit en brutaliteit behouden om zich niet te vervreemden van de andere Ajacieden en een dertien in een dozijn groep te worden. Steeds vaker worden in het stadion statements gemaakt over het gevoerde beleid van Ajax of de ketenpartners. Begrijp het goed, VAK410 mag, nee moet zelfs, kritisch blijven, zoals Ajacieden dat altijd zijn maar het moet niet doorslaan en de vorm van een complex krijgen. Zoals anderen al jaren last hebben van het Ajaxsydroom; het stelselmatig afgeven op onze club simpelweg omdat we veel beter, slimmer en succesvoller zijn, zo lijkt inmiddels VAK410 een complex te hebben richting de politie. Daarmee zou 410 zichzelf tekort doen en de hermandad een veel te groot podium geven. Voordat het moeite met gezag doorslaat in het negatieve moet het besef komen dat zij als Ajacieden hier boven moeten staan en dat de aanwezigheid van Adje en zijn blauwe leger een noodzakelijk kwaad is om wedstrijden te kunnen spelen. Ook het opleggen van stadionverboden is part of the game waar wij als supporters aan deelnemen. Het is voor iedereen overduidelijk wat binnen de regels valt en waarmee een zeker risico wordt gelopen, zo is het spel. Dat hierover te twisten valt is logisch, echter dient dit vooral op een Ajaxwaardige manier te gebeuren. Origineel, ludiek en met de 'wij zijn Ajax, wie ben jij dan?' houding Adje in z'n gezicht uitlachen past veel beter bij ons dan in een slachtofferrol te kruipen en te roepen hoe zielig we zijn! Wanneer dat gebeurt ontstaat er ook geen podium waarop de lange arm der wet zich kan laten gelden en trekken wij als supporters aan het langste eind. Met ACAB kreten of spandoeken wordt een tegenovergesteld resultaat geboekt en is dus geen goed voorbeeld. Sterker, op die manier groeit de frustratie en krijgt Adje latje munitie om de Ajaxdirectie onder druk te zetten om op te treden tegen die lastige jongens van VAK410 en komt de focus niet te liggen op datgene waar VAK410 om bekent staat. Daarnaast kunnen vraagtekens worden gezet bij de uitdrukking ACAB, want diezelfde, bekende, cops die over 1 kam worden geschoren worden wel geacht als reddende engel op te treden wanneer het bij een buitenlandse wedstrijd niet helemaal volgens plan loopt. Beetje hypocriet natuurlijk. VAK410, glijdt niet af in het negativisme maar keer terug naar de originaliteit en laat de creatieve geesten weer zorgen voor mooie acties die Ajax ondersteunen! Blijf trouw aan de groep en blijf (op de achtergrond) strijden voor de idealen maar laat ons vooral genieten van acties zoals die van het oude logo, tegen het moderne voetbal, de zeeslag, Rembrandt en de megavaan. Op die manier blijven jullie datgene waar we zo trots op zijn en lachen we daarnaast nog iedereen uit ook. De Meersche Helden 2011 Pagina 34

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 35