Voetbalwet Ric Eberhard zoekt de grenzen van de wet op roepsverbod, meldplicht en andere maatregelen Het is nu bijna een halfjaar geleden dat de Voetbalwet in werking trad. Verschillende burgermeesters hebben inmiddels gretig gebruik gemaakt van de bevoegdheden die ze hebben gekregen dankzij deze wetgeving. Ook onze eigen burgervader, Eberhard van der Laan, heeft met behulp van de nieuwe regels al maatregelen op kunnen leggen. Groepsverbod Zo heeft hij onlangs aan een aantal Ajaxsupporters een groepsverbod voor een periode van drie maanden opgelegd. Voor de betrokkenen betekent dit verbod dat zij gedurende die tijd niet met meer dan drie personen (familieleden uitgezonderd) in een bepaald gebied mogen komen. Dit geldt niet alleen voor wedstrijddagen, maar ook voor de avond voor een wedstrijddag. Omdat de burgermeester van Amsterdam de maatregel oplegt, geldt het verbod alleen voor thuiswedstrijden van Ajax. Meldplicht Naast het groepsverbod moeten de supporters zich ook gedurende de genoemde periode op een politiebureau melden. Ook deze maatregel geldt alleen voor thuiswedstrijden. De keuze voor het bureau is niet altijd even logisch. Zo kan het voorkomen dat supporters zich moeten melden bij een politiebureau dat in een heel ander deel van de stad ligt dan waar zij zelf wonen. Gebiedsverbod Een sanctie die in Amsterdam nog niet is toegepast, is het gebiedsverbod. Burgermeesters van andere steden hebben deze maatregelen wel al opgelegd. Zo mochten een aantal personen in Den Haag zich tijdens de jaarwisseling niet in een bepaald gebied begeven. De combinatie van een groepsverbod en een meldplicht kan natuurlijk ook worden gezien als een gebiedsverbod. Opmerkelijk aan bovengenoemde maatregelen is dat de burgermeester deze op kan leggen zonder dat er een rechter aan te pas komt. De Ajaxsupporters die een groepsverbod en meldplicht opgelegd kregen, konden er wel bezwaar tegen maken. Zij kregen hier echter maar een paar dagen de tijd voor van de burgermeester. De supporters die in bezwaar gingen, werden op sommigen punten in het gelijk gesteld, maar de burgermeester is (blijkbaar) bevoegd om nieuwe feiten op te voeren om de maatregel alsnog op te kunnen leggen. Op dat moment hebben de supporters wel de mogelijkheid om naar de rechter te stappen, wat de meesten ook gedaan hebben. Het is duidelijk dat de burgermeesters die de Voetbalwet hanteren de grenzen van deze wet aan het opzoeken zijn. Het is uiteindelijk aan de rechter om uit te leggen hoe de wet geïnterpreteerd dient te worden en aan te tonen of de burgermeesters niet te ver gaan in hoe zij de wet toepassen. Hoe kan ik elke lastige Ajaxsupporter een meldplicht opleggen? De Meersche Helden 2Q11

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 27