Frank de Boer Interview Als speler won je vrijwel alles wat er te winnen viel. Je hebt onlangs als Ajax-hoofdtrainer getekend voor 3,5 jaar, wat heb jij als trainer over 3,5 jaar aan prijzen gewonnen met Ajax? "In eerste instantie moeten we natuurlijk kampioen worden. Is het niet dit jaar dan is het absoluut volgend jaar Europees is lastiger want wij zijn nu eenmaal een opleidingsinstituut. Jan Vertonghen, Gregory van der Wiel en Maarten Stekelenburg zijn bijvoorbeeld jongens die nu al veel aanzien genieten in Europa. Dus als er straks een club uit een mooie competitie met een grote geldbundel gaat zwaaien, wordt het lastig om die spelers bij Ajax te houden. Vertonghen en Van der Wiel zijn pas rond de 23 jaar. Dus ze verkeren nog in een vroeg ontwikkelingsstadium en kunnen nu pas een leidersrol gaan ontwikkelen, zoals Johnny Heitinga enkele jaren geleden deed. Als die leidende spelers vertrekken kun je als team volledig opnieuw beginnen. Een speler opleiden die daadwerkelijk een leidersrol kan vervullen in het eerste elftal, is voor Ajax dus verdomd lastig. Dat moet niet onderschat worden. Bij Ajax werk je met jonge spelers die nog volledig gefocust zijn op hun eigen functioneren, in plaats van op het functioneren als team. Jonge spelers kunnen nog geen lijnen uitzetten wanneer ze op de grasmat staan, zij kunnen nog geen andere spelers op de juiste posities neerzetten wanneer dat nodig is. Organisatorisch vermogen op het veld ontbreekt nog. Dat had ik vroeger ook. In De Meer noemden de mensen mij Poortmans, omdat ik altijd iedereen door de benen speelde, maar dat kwam gewoon omdat ik mezelf niet genoeg tijd gaf om de bal goed aan te nemen en voor mezelf ruimte te creëren, waardoor ik altijd in de problemen kwam. De aanvallers die dan op mij afkwamen stapten in, en daardoor kon ik hen door de benen spelen, maar eigenlijk kwam dat door mijn toenmalige gebrek aan overzicht. Later speelde ik nooit meer iemand door de benen, omdat ik tijdig een paar stappen voor- of achteruit zette of omdat mijn eerste balaanname goed was, waardoor ik alle ruimte en tijd had om tot een goede oplossing te komen. Daardoor kwam ik niet meer in de problemen bij dergelijke spelsituaties. Dat heet ontwikkeling. Dat is de reden dat spelers rond hun 25e of 26e vaak pas écht goed zijn. Voor keepers ligt die leeftijd zelfs hoger. Kijk naar Stekelenburg; die is 28 een maakt nu pas echt grote stappen." Afgelopen transferperiode wilden jullie Dost graag hebben, dat ging niet door. Maar spits Geoffrey Castillion staat te boek als een groot talent en loopt gewoon rond op De Toekomst... "Hij staat te boek als talent inderdaad ja..." Zit hij momenteel dicht bij een debuut in het eerste? "Nee, want het is niet zo dat Castillion na één of twee goede wedstrijden te hebben gespeeld, meteen voor het eerste elftal in aanmerking komt. Hij zal gedurende een langere periode een hoog niveau moeten halen. Dat heeft hij nog niet gedaan, mede omdat hij ernstig geblesseerd is geweest. Hij moet nu een langere periode constant goed trainen, goed spelen en dan komt hij in aanmerking □m mee te trainen met Ajax 1Wanneer hij vervolgens bij de trainingen met het eerste een goede indruk maakt, komt hij in aanmerking voor een debuut. In die volgorde gaat het en dat weet Castillion heel goed. Momenteel heeft hij pas drie wedstrijden gespeeld na zijn blessure en moet zichzelf nu gaan laten zien. Ik vind Geoffrey nog steeds een zeer groot talent, maar hij moet het onderhand wel een keer gaan waarmaken, zodat hij niet bestempeld wordt als 'eeuwig talent'." De Meersche Helden 2011 Pagina 24

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 25