Frank de Boer Interview Maar ook voor de club, want als het zover komt, betekent het dat het voetballend niet goed gaat met Ajax, en dat betekent vervolgens dat de resultaten slecht zijn, waardoor het voor de club beter is om afscheid van mij te nemen. Maar van dat alles ga ik niet uit, logischerwijs. Ik ben altijd proactief en positief ingesteld, dus ik ga er vanuit dat deze klus mij gaat lukken." Cruijff neemt zitting in een nieuwe klankbordgroep. Wat denk je dat die klankbordgroep jou concreet zal opleveren? "Cruijff en de andere klankborddeelnemers zullen de Ajax-filosofie proberen te bewaken. Daarnaast zullen zij met hun kennis van het voetbalvak bepaalde adviezen geven, en uiteindelijk moeten de directie, de jeugdopleiding en de technische staf, met die adviezen doen wat ze willen. Dus als die klankbordgroep iets zegt en ik denk bij mezelf; 'Hé, zo had ik er nog niet over gedacht', dan kan ik zo'n advies opvolgen. Uiteindelijk blijven de technische staf en ik eindverantwoordelijk." Dus uiteindelijk zal er door zo'n klankbordgroep voor jou in de praktijk weinig veranderen? "Nou, ik denk dat het goed is om af en toe met Johan Cruijff om tafel te zitten en dan gewoon lekker over voetbal te lullen. Met hen in dialoog gaan om erachter te komen hoe zij tegen bepaalde voetbalzaken aankijken. Er zullen vast dingen door hen worden aangedragen waarvan ik denk; 'Dat kan ik misschien een keer op de training uitproberen'. Puur om te kijken of het vervolgens beter gaat. Maar nogmaals; uiteindelijk ben ik verantwoordelijk. Het moet niet zo zijn dat eventueel succes op het conto van de klankbordgroep komt wanneer het goed gaat met Ajax. En dat wanneer het slecht gaat met Ajax ik alles op m'n bord krijg. Maar het staat buiten kijf dat de leden van de klankbordgroep maar één belang hebben en dat is dat het goed gaat met onze club. Ik vind overigens wel dat er een structuur in de gesprekken met de klankbordgroep moet komen. Elke drie weken of elke maand een vast overleg bijvoorbeeld. Anders wordt het een zooitje." Wat opvalt is dat Ajax de laatste jaren steevast moeite heeft met tegenstanders die fel en fysiek sterk zijn, vooral tijdens uitwedstrijden. Waar wijt jij die moeite aan? "Ik denk dat het vooral aan de jeugdigheid van ons huidige team ligt. Dat mag geen excuus zijn. Maar jeugdige ploegen kunnen moeilijker omgaan met die felheid en fysieke overklassing. Die jonkies zijn nog te onervaren als het gaat over het omgaan met zulke situaties. Jonge spelers kunnen nog niet zo makkelijk de mouwen extra opstropen of iets slimmer spelen. Zodra een tegenstander behoudend voetbalt en niet te veel druk zet, kan dit Ajax fantastisch het eigen spel spelen. Op het moment van een kentering daarentegen, doordat de tegenstander bijvoorbeeld wél druk gaat zetten, kan dit Ajax die omslag gua slimheid en mentaliteit nog niet goed maken. Het moeilijkste is dat jonge spelers bij Ajax geen tijd krijgen om wat dat betreft ervaring op te doen. En ervaring krijgt een voetballer alleen door zulk soort wedstrijden te spelen. Natuurlijk probeer ik op trainingen dergelijke situaties na te bootsen, maar het zal nooit hetzelfde zijn als in een echte wedstrijd. De gemiddelde leeftijd van het Ajax-elftal dat aantrad tegen De Graafschap, bedroeg 21,8 jaar. Als speler bereikte ik mijn top pas op mijn 28e; toen had ik echt het gevoel van: 'Nu ben ik ervaren, zogezegd gepokt en gemazeld'. Christian Eriksen is pas een tweedejaars a-speler. Toen ik die leeftijd had (19 red.) was ik nog niet zover als hij nu is. Dus we hebben gewoon te maken met een jonge spelersgroep en die spelers zullen door dit soort wedstrijden te spelen beter moeten worden, het kan ons echter wel dure punten kosten in de race om de titel en dat zou doodzonde zijn. Wij komen onder de druk van felle tegenstanders uit, door ons eigen spel te blijven spelen en balvast te zijn. Dat kon ook tegen een goed in vorm verkerend FC Utrecht, ware het niet dat toen drie of vier Ajax-jongens hun niveau niet haalden. Als Ajax die felle tegenstander van repliek dient, doet die tegenstander vanzelf een stap naar achteren en gaat die ploeg minder risico nemen. En dus zakken zij wat verder terug, waardoor Ajax weer het vertrouwde spelletje spelen. E De Meersche Helden 2011 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 23