Vrouwen bij voetbalwed 'ijden v rouwen bij Ajax. Het lijkt een invasie de laatste tijd. Daar staan ze dan, in het uitvak. Want bij uitwedstrijden is het het ergste. Bij thuiswedstrijden vallen ze niet zo op tussen al die 50.000 waarvan het overgrote deel toch geen echt fanatieke supporter is. Maar daar staan ze dus. Met hun warme, maar afschuwelijke Uggs. En het liefst ook nog een AFCA-vest. Dat staan is trouwens letterlijk, want ja, ze staan in het uitvak en daar is dan ook alles mee gezegd. Voor de show. Ze kletsen wat. Soms zingen ze mee, maar dat valt bij de mannen dan niet in goede aarde, want ja, zingen? "Dat kun je toch geen zingen noemen? Als je dan al mee wilt doen, doe dat dan maar alleen als het hele uitvak meezingt. Dan kunnen we je in ieder geval niet horen." Het klinkt natuurlijk sowieso een stuk indrukwekkender als 1000 mannen een spreekkoor zingen dan 1000 vrouwen. Daarbij relativeren de vrouwen veel. "Alle boeren zijn homo's? Maar homo's is toch geen scheldwoord? Dat is zielig voor de homo's als ze dit zingen. En dat liedje over dat-ie een transseksueel is, nou en? Hij moet zelf weten wat hij doet overdag! Ooh.. het is niet waar...??" Ik overdrijf dan misschien een beetje, maar het niveau is laag. En vrouwen op de eerste rijen ziet er al helemaal niet uit. Dat kan gewoon echt niet. De uitstraling van ons ooit (in lang lang lang vervlogen tijden) zo 'harde' uitvak wordt langzamerhand steeds meer om zeep geholpen. Oké, dat komt niet alleen door de vrouwen. Maar toch, het komt ook door hen! Vrouwen bij het voetbal, dat kan gewoon niet. We hoeven niet te horen dat 'Greg weer een nieuwe tattoo heeft' of: 'oh neeeee Daley heeft z'n haren geknipt!'. Daar draait het niet om in het voetbal. Het draait om vriendschap, bier, voor elkaar staan no matter what en ook om wat doelpunten en mooi spel. En niet om het gevoel 'one of the guys' te zijn, maar ondertussen bang te zijn dat tijdens een opstootje op de omloop je zorgvuldig gesteilde haren door de war gaan. Of moet ik het allemaal wat nuanceren? Het is een feit dat teveel vrouwen bij het voetbal, en sowieso in het uitvak, echt niet goed zijn. Dat hoort gewoon niet. Maar of je het je kunt voorstellen of niet, er zullen ook heus vrouwen zijn die net zoveel van Ajax houden als mannen. Die er ook alles voor over hebben. Die ziek zijn van een nederlaag en dolblij na een overwinning. Die, als het op voor elkaar opkomen en vechten aankomt, heel graag een man zouden willen zijn. Zodat ze zouden kunnen bewijzen dat ze hetzelfde denken en voelen en doen. Maar vechten als vrouw is nou eenmaal meestal echt een stuk moeilijker. En dat ze geen baard in de keel hebben en het dus niet echt imponerend klinkt als ze zingen, daar kunnen ze óók niks aan doen. Of ze moeten zich laten ombouwen. Maar of ze dat voor Ajax overhebben..? Een omgebouwde roept denk ik nóg meer reacties op dan een vrouw.. "Hij is een transseksueel. Hij werkt in een bordeel. Van 9 tot 5. Is hij een omgebouwd wijf." Elke keer als we dat zingen naar het veld zal hij/zij/het schichtig om zich heen kijken en denken dat het over hem/haar/het-zelf gaat. Geen operatie dus, en wel naar Ajax blijven gaan. Ik ben een vrouw. Met een mannen-nickname ja. En 90% van het bovenstaande, daar sta ik achter. Als vrouw. Ik deel dus gewoon dezelfde mening. Als ik zelf een man was, had ik waarschijnlijk net zo hard geroepen dat 'voetbal een mannensport is!' Maar ik ben dus een vrouw. Die nou eenmaal van Ajax houdt. I can't help it. Ik vind óók dat er altijd meer mannen dan vrouwen bij het voetbal moeten zijn. Maar die paar vrouwen die wél echt zijn, die ook door het vuur gaan voor hun club, voor onze club, die Ajax overal achterna reizen, die hun halve salaris aan Ajax besteden., ik vind dat ze recht hebben op een beetje meer respect. Omdat ze het met jullie eens zijn, maar nou eenmaal niets aan het feit kunnen veranderen dat ze een vrouw zijn. En Ajax uit hun hart halen is natuurlijk ook een onmogelijke opgave. Eigenlijk zijn we dus gewoon hetzelfde. En ja, vrouwen kijken anders naar het voetbal dan mannen. Maar ze kunnen er ook echt wel verstand van hebben. Zelfs als ze het soms hebben □ver de nieuwe tattoo van Greg of alleen maar de voornamen van de spelers gebruiken. Daar zijn we nou eenmaal vrouwen voor. En nee, dat soort dingen zeg ik echt niet als ik met mijn, alleen maar mannelijke, vrienden in het uitvak sta. En buiten dat: normaal vinden mannen het toch ook niet zo erg om wat vrouwen in hun midden te hebben? So, what's the problem? Pagina 11 De Meersche Helden 2011

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2011 | | pagina 12