3 ALTIJD AJACIED e Supportersvereniging Ajax zal vanaf deze uitgave een bijdrage gaan leveren aan de inhoud van De Meersche Helden. In deel 1 een korte introductie. Ter info maar wellicht ook ter verheldering, omdat er nogal wat vooroordelen bestaan. De Supportersvereniging Ajax (SVA) bestaat ruim 18 jaar. Opgericht in de tijd dat het Ajax nog behoorlijk voor de wind ging en in de midden jaren negentig uitgegroeid tot de grootste supportersvereniging van Nederland, en zelfs één van de grootste in Europa. Volgens (een deel van) de fanatieke aanhang kwam de vereniging onvoldoende op voor haar belangen en als gevolg hiervan zag in 1999 de Onafhankelijke Fanclub Ajax (OFA), inmiddels de AFCA Supportersclub, het levenslicht. Het beeld van de SVA bij de wat fanatiekere supporters is die van een vereniging die feestavonden in het land organiseert. En dat klopt, althans gedeeltelijk. Omdat onze leden uit het hele land komen, proberen wij deze zo goed mogelijk te bedienen en te binden aan Ajax door met onze club het land in te gaan. Wie echter blijft vasthouden aan eerdergenoemd standpunt dat dit het enige is dat gedaan wordt, heeft sinds het laatste kampioenschap in een grot gezeten. In de afgelopen jaren heeft de Supportersvereniging Ajax een behoorlijke metamorfose ondergaan zonder dat hierbij aan de statutaire doelstellingen is voorbij gegaan. "Het bevorderen van de band tussen Ajax en de supporters en het behartigen van de belangen van de supporters, met in het bijzonder die van de leden van de SVA". Dat is nog altijd de basis voor de dingen die we doen en de keuzes die gemaakt worden. In de vereniging is een duidelijk onderscheid gemaakt in verschillende leeftijdscategorieën waardoor de vereniging uit drie doelgroepen bestaat. Dit omdat Ajax op iedere leeftijd anders beleefd kan worden. De Ajax Kids Club (O t/m 12 jaar), Ajax Jonge Schare (13 tot 18 jaar) en Ajax Life voor volwassenen hebben een eigen identiteit. Alle doelgroepen worden via een eigen mediakanaal van informatie voorzien. De Ajax Lifekrant, het lijfblad van de supportersvereniging, is inmiddels van een glossy dat vooral het goede Ajaxnieuws bracht, veranderd in een positief kritische supporterskrant die twintig keer per jaar verschijnt met achtergrondverhalen, reportages, analyses, scherpe columns, kritische supportersbijdragen en SVA-nieuws. Met de komst van een eigen website, zo'n vier jaar geleden kwam de Supportersvereniging Ajax □p internet communicatief los te staan van de website van Ajax. Na een voorzichtig begin op het world wide web werd in februari 2008 een prikkelende en betrouwbare website gelanceerd, zoals je mag verwachten van een supportersvereniging: www.ajaxlife.nl. De site - het brutalere broertje van de Ajax Lifekrant - brengt nieuws van, over en rondom Ajax vanuit een positiefkritisch supportersoogpunt. Verder is er een online magazine voor Ajax Jonge Schare en ontvangen de jongste supportertjes het Ajax Kids Clubblad. Daarnaast krijgt de SVA smoel via voorzitter en woordvoerder Daniel Dekker. Naast de communicatie via de website en krant zet de Supportersvereniging Ajax ook op andere manieren in voor de supportersbelangen. Zo hebben we ons ingezet voor het behoud en uitbreiding van de faciliteiten bij de verhuizing van VAK410 van de noordkant naar de zuidkant van het stadion en coördineren we de acties van het sfeerteam. We schuiven we aan bij het veiligheidsoverleg van zowel uit- als thuisduels en organiseren voor diezelfde wedstrijden busreizen vanuit verschillende opstapplaatsen in het land. Verder nemen we, samen met de AFCA Supportersclub en Axios, deel in de Supporters Advies Commissie (SAC) die supporters adviseert bij stadionverboden en zaten we in de Stichting Toegankelijkheid Amsterdam Arena (STAA) dat inmiddels in ondergebracht in de Ajax Foundation. De Meersche Helden 2Q10 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 5