P® mm [M^iï^ODT] ndanks dat, op het moment van schrijven, de historische overwinning in Milaan al in de tas is gaat de laatste pagina van het laatste fanzine van het kalenderjaar 2010 niet over Frank maar over Martin. De robuuste Scheveningen begon zo goed aan zijn missie bij Ajax. Hij kwam en met een beperkt budget wist hij vorig jaar het optimale uit de groep te halen. Toen deze zomer de geldkraan dicht bleef, stagneerde ook de weg naar boven. Flet werd onrustig, Martin begon te morren en flirtte opzichtig met Fulham. Rik 'ik ben de baas' van den Boog ging door de knieën door Martin alsnog een zak met geld te geven om Mounir binnen te slepen. Dit terwijl Miki nog niet verkocht was en ook niet zou worden. Opnieuw een behoorlijke kostenpost erbij dus, maar de trainer bleef. Nadat in november een beschamende reeks werd neergezet waarbij slechts 8 punten uit 7 wedstrijden (inclusief een moeizame bekerwinst tegen BV Veendam) gehaald werd was de koek op en stapte op 6 december op. De vele wisselingen in het elftal zorgden ervoor dat een systeem, automatismen en vertrouwen zoek raakten en het elftal was duidelijk zoekende. De trainer was niet bij machte om de rijen gesloten te houden en het team weer op de rit te krijgen. Steeds vaker werd pijnlijk duidelijk dat Martin zijn spelers zonder een duidelijke visie of herkenbaar systeem de wei in stuurde waardoor iedereen in het veld uiteindelijk tegen zichzelf liep te voetballen. Schrijnend was de manier waarop de clubleiding en de trainer reageerden op de kritiek van Cruijff. Tuurlijk is het makkelijk om in een column te roepen dat het niet goed is, maar wanneer je dan als trainer roept dat je dit niet serieus neemt omdat hij altijd hetzelfde roept ga je voorbij aan de essentie van de kritiek. Met Jol was ook de clubleiding niet gediend van de kritiek waarna Johan een andere tactiek koos. Het verhaal van 'de fluwelen revolutie' is inmiddels bekend. Martin veranderde deze echter niet en bleef, bewust of onbewust, het zelfvertrouwen van de groep de grond instampen. Wanneer je na afloop van een wedstrijd (Ajax - NEC red.) waarin je zojuist twee jeugdspelers een kans hebt gegeven roept dat je niet de beschikking hebt over buitenspelers zoals die bij NEC en Ado wel aanwezig zijn kan je niet bepaald spreken van vertrouwen in de eigen mensen. Jol heeft in het verleden laten zien graag een complete organisatie naar zijn hand te zetten om vervolgens na een tijd waarin de prestaties tegen vielen, de club in puin achter te laten. Voor meer info verwijzen we graag naar Londen en Hamburg Verblind door de goede resultaten van vorig jaar en de hunkering naar succes vanuit de club werden kernwaarden opzij geschoven en kreeg hij meer macht. Zo kregen Albert van der Dussen en Bryan Roy, beide uit de stal van Jol's zaakwaarnemer Raiola, bepalende posities bij Jong Ajax maar kwam daar niets uit. Ondanks het netwerk dat hij om zich heen bouwde vergat Jol te doen waar hij goed in is. Met beperkte middelen spelers beter maken en resultaten boeken. Daar ligt zijn kracht, niet in het spenderen van zakken met geld. Dat hij creatief kan zijn bleek toen Mido en Ooijer gehaald werden. Mounir was makkelijk en heeft al een aantal doelpunten gemaakt maar of hij in de Ajax-school past is nog maar de vraag. Het onverwachte vertrek van Jol, vlak voor AC Milan - Ajax kwam toch wel als een verrassing. Welke krachten er hebben gespeeld zullen we waarschijnlijk nooit weten maar duidelijk is dat na Ajax - NEC de bom is gebarsten. Het besluit van Jol om voorafgaand aan het laatste Champions League duel de handdoek te gooien lijkt erop te wijzen dat hij het beste voor de club voor heeft en inzag dat het niet langer kon. Aan de hand van de (tijdelijke?) opvolger speelde Ajax in Milaan verfrissend, herkenbaar, fel en vol zelfvertrouwen zoals we dat van Ajax in de succesvolle jaren gewent waren. Een verschil als dag en nacht met hetgeen drie dagen daarvoor in de Arena te zien was. Doordat Jol als trainer aan de basis van Ajax, de jeugdopleiding, voorbij ging en zich puur op resultaten richtte ontbrak het fundament bij het elftal met alle gevolgen van dien. De koning is dood, leve de koning. De Meersche Helden 2010 Pagina 34

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 35