Inspraakronder Inzicht □e Goeie ouwe tijd (Ö)p dit moment staan het bestuur, de directie alsmede de ledenraad van Ajax vol in de schijnwerpers. Door alle recente ontwikkelingen en tegenvallende sportieve resultaten is de roep om een wijziging in de organisatie van AFC Ajax groter dan ooit tevoren. Pakweg dertig jaar geleden, Ajax was nog een gewone voetbalclub spelend in het kneuterige stadionnetje aan De Middenweg, kwam er een einde aan het succesvolle voorzitterstijdperk van Jaap van Praag. De relatief onbekende Ton Harmsen nam de voorzittershamer in 1978 over van Jaap van Praag en zou diens erfenis welgeteld negen Ajax-jaren met zich meedragen. Ook al presteerde Ajax Europees gezien niet altijd op het allerhoogste niveau, in de vaderlandse competitie doet Ajax vrijwel elk jaar van zich spreken. Met herkenbaar aanvallende voetbal via de vleugels met zelf opgeleide spelers verovert Ajax in de jaren '80 de harten van menig voetballiefhebber. In deze roerige Ajax-tijd blikken we met Sven Harmsen, zoon van wijlen Ton Harmsen, terug op het voorzitterschap van Ajax na Jaap van Praag. Op 31 augustus 1978 wordt Ton Harmsen uit Avenhorn door de ledenraad als nieuwe voorzitter van AFC Ajax gekozen. Hij is de opvolger van Jaap van Praag, die 14 jaar voorzitter is geweest. Harmsen, Amsterdammer en zelf ook speler van Ajax geweest, is op dat moment directeur van een bedrijf in olie- en gasbranders in Diemen. Hij heeft een echt Ajax-hart en wordt relatief onverwacht voorzitter. Hij is de enige kandidaat om Van Praag op te volgen. Zijn zoon Sven wordt op diezelfde dag 17 jaar. Sven heeft ook gevoetbald maar is inmiddels een talentvolle ruiter. Hij gaat af en toe nog naar Ajax en maakt het voorzitterschap van Harmsen van dichtbij mee. Hij woont niet meer thuis, maar heeft een bedrijf in Schoorl. Sven: "Mijn vader heeft twee vaste uitspraken: -orde en netheid is het halve werk- en -inspraak zonder inzicht leidt tot uitspraak zonder uitzicht-. Hij is een rechtlijnig type en werd door velen ook wel als een bullebak bestempeld. Hij moet vooral in het begin natuurlijk de vergelijking met Jaap van Praag doorstaan. Dat was een charmante, fijne man. Mijn vader moest zich bewijzen. Hij was een man die recht op zijn doel af ging. Voor sommige mensen was dat wel eens vervelend, maar het werkte wel het beste". Sven herkent veel van de dingen waar zijn vader tegen aan liep" Je moet dingen kunnen onderbouwen en uitleggen; dat kan m'n vader ook". Als vader is Harmsen net zo. "Je moet hem niet de gek aansteken! Ik was als kind best wel lastig en ging bijvoorbeeld niet naar school. Dan bracht mijn vader me naar school en zette me daar op het schoolplein af. Tot het moment dat Ton Harmsen voorzitter van Ajax werd, ging hij zo'n 5 a 6 keer per jaar naar Ajax. Hij had wel contacten met de familie Van der Meijde, maar zoals gezegd was het feit dat Harmsen voorzitter werd voor de meeste mensen een verrassing. Hij zorgt er voor dat Ajax meer de commerciële kant op gaat. Pagina 31 De Meersche Helden 201

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 32