Wat zingen die gagften nou eigenlijk? Ric IT oen ik bijna twaalf jaar geleden een seizoenkaart aanschafte, kwamen de sfeer en het gezang in de Arena voornamelijk van Zuid, eerste ring. Het was voor mij vanzelfsprekend dat ik vrijwel meteen overplaatsing aanvroeg naar dit gedeelte van het stadion. Met de opkomst van VAK410 kwam er een nieuw soort sfeer in het stadion. Sinds de verhuizing van dit vak naar de zuidkant van het stadion is het deze groep die het voortouw neemt in het maken van sfeer. Hoewel de meeste liedjes makkelijke meezingers zijn (denk aan "Jelelelelelele Ajax Amsterdam" of "Dit is mijn club") worden er door VAK410 vaak ook nummers ingezet waarvan de tekst minder goed verstaanbaar is. Omdat ik toch benieuwd was naar de teksten, besloot ik dit seizoen om twee keer een bezoekje aan het vak te brengen. Opvallend is dat er een vast patroon zit in de songs die de groep zingt. De eerste acht nummers die worden gezongen zijn bij vrijwel elke wedstrijd hetzelfde. De openingssong, die meteen bij de aftrap wordt ingezet en waarbij iedereen op het vak elkaar omarmt is al jarenlang: Geen dag gaat voorbij, zonder mijn vrienden aan mijn zij. Dan zingen wij, vanuit ons hart, dit lied doen we extra hard. VAK410 in vuur en vlam, we zijn de boys uit Amsterdam. Ajacied tot in den dood, en wie niet springt die is geen jood. en wie niet springt die is geen jood (3x), Jelelelelelele Ajax Amsterdam Hoewel de tekst redelijk leuk bedacht is, zal het toch niet snel gebeuren dat andere vakken met bovenstaand nummer mee zullen gaan zingen. Ook de volgende song is vooral gericht op 410. Eerst gaan alle handen in de lucht, dan wordt de song ingezet en wordt er geklapt op de maat: Tifosi Amsterdam, is voor niemand bang, Overal te zien, BOYS VAK410, Jelelelelele (4x) Het volgende nummer is ook bedacht door VAK410, maar kan net zo goed door supporters in andere vakken worden meegezongen: Wit rood wit zit in ons bloed, We zijn de beste en zo goed Ik spring m'n hele leven lang, voor Ajax Amsterdam! Ooohoohoohooooo oooohoohooooo! club te steunen. Hopelijk helpen deze songteksten daarbij En ook deze song kan door vrijwel iedere Ajax supporter ingezet worden: Ajax uit Mokum, trots van de JODEN, Dapp're strijders, van Dam tot het Leidse. Een geile temeijer, voor geld kan je ballen. Snuiven en blowen, kan ook op de Wallen! AMSTERDAM (BX). Het is duidelijk dat de meeste nummers zijn geïnspireerd door songs uit Zuid-Amerika en Zuid- Europa. Positief aan de liedjes van VAK410 vind ik dat ze bijna allemaal pro-Ajax zijn. Een goed en verfrissend geluid als je nagaat dat we (in andere vakken) de laatste jaren soms meer bezig zijn met de tegenstander dan met onze eigen club. Natuurlijk mag er weieens wat hard en sarcastisch over de tegenpartij gezongen worden, maar de insteek moet zijn om altijd eerst je eigen De Meersche Helden 201

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 30