^FCA In februari 2008 kwam een rapport uit, dat tien jaar beleid bij AJAX heeft moeten evalueren. De voorzitter van deze onderzoekscommissie is momenteel de voorzitter van onze vereniging AFC AJAX en voorzitter van de Raad van Commissarissen van de AJAX nv. Een man die eind jaren '80 en begin jaren '90 mede aan de wieg heeft gestaan - in samenwerking met o.a. Michael van Praag en Arie van Os - van de vercommercialisering van Ajax, genaamd Uri Coronel. Flieronder de eerste twee delen van onze evaluatie van het Rapport Coronel. Flou onze website in de gaten voor deel drie, vier en verder. Flet Rapport Coronel: Deel 1 - De trainer Begin november 2010 werd duidelijk dat Theo van Duyvenbode reeds een jaar geleden is opgestapt uit de ledenraad, omdat er weinig van met name zijn technische aanbevelingen uit het rapport terechtkwam. Dit waren aanbevelingen die hij destijds op verzoek van Coronel zelf heeft gegeven in de gelijknamige commissie die het beleid van Ajax onder de loep moest nemen. Daarom is het volgens ons tijd om dit rapport via een serie analyses tegen het licht te houden. Flet eerste deel in deze reeks gaat over de trainer en zijn staf. Een belangrijke trainer in een redelijk recent verleden is Louis van Gaal geweest. Van Gaal was onlangs te gast bij het programma College tour van de publieke omroep en uitte daar openlijk kritiek op AJAX. De laatste keer dat Van Gaal bij AJAX actief was, werd hij aangesteld als technisch directeur. Hij schreef vervolgens een beleidsplan dat door de hele club werd gedragen. Na acht maanden werd Van Gaal weggestuurd vanwege verschillende redenen, maar voornamelijk omdat technisch directeur Louis in de clinch lag met toenmalige trainer Ronald Koeman over het te hanteren technische beleid, waarbij het bestuur de zijde koos van Koeman. De (vrij vertaalde) kritiek van Van Gaal: "Als je een passant (een trainer) verkiest boven de technisch directeur, dan is er iets goed mis in het beleid van de club." Dit is duidelijke taal van Louis van Gaal, maar wat schrijft het rapport Coronel hierover: "De situatie zoals die zich een aantal keer in de afgelopen tien jaar heeft voorgedaan, waarbij een technisch directeur alleen in theorie de direct leidinggevende is van een sterke hoofdtrainer die zijn eigen staf meeneemt en aanstelt, dient te worden voorkomen." (Rapport Coronel p.9 en 23, 2008) Een tegenstelling van jewelste dus in vergelijking met wat er destijds daadwerkelijk plaatsvond! Over de intenties van de hoofdtrainer en zijn eigen staf, zegt het rapport het volgende: "De hoofdtrainer moet de intentie hebben zich voor langere tijd aan Ajax te binden. Ajax moet bij voorkeur bepalen wie de assistent-trainers zijn. Onwenselijk is een situatie waarbij de hoofdtrainer geheel naar eigen goeddunken zijn eigen staf meeneemt en aanstelt." (Rapport Coronel p.24, 2008) Het is natuurlijk bijzonder vreemd dat iets dat voorkomen dient te worden en onwenselijk is, tóch direct geschiedde. Vrijwel direct na het verschijnen van het Rapport Coronel (17 februari 2008), kwam Marco van Basten aan als hoofdtrainer (22 februari 2008). Marco van Basten was hoofdtrainer, nam een groot gedeelte van zijn eigen staf mee en heeft, met een ongelooflijke kapitaalinjectie, de huidige teloorgang van AJAX versneld. Een criticus zou direct kunnen opwerpen dat het aantreden van Van Basten te snel volgde op het rapport en dat daarom de aanbevelingen nog niet in de praktijk gebracht konden worden. Dat is redelijke kritiek, maar hoe ging het verder? Na teleurstellende resultaten legde Van Basten zijn functie neer. Martin Jol werd als trainer aangesteld. Ook Martin Jol nam zijn eigen grote staf mee en kwam met een aantal aankopen die, op zijn zachtst gezegd, weinig toevoegen. Het gaat in dit geval niet om de aankopen (daar komen wij later op terug), maar om de aanstelling van de staf. In het Rapport Coronel staat duidelijk dat het onwenselijk is dat een trainer naar eigen goeddunken zijn staf meeneemt en aanstelt en dat dit voorkomen moet worden.Wie kan dit voorkomen? Met andere woorden: wie is hier verantwoordelijk voor? Het Rapport Coronel schrijft het volgende: Pagina 27 De Meersche Helden 201

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 28