Rik van den Boog Interview Dat was overigens een idee van Van Basten. In zijn tijd zijn we daarmee begonnen. Sommige spelers zitten dus nog in de oude regeling. Jaarlijks stijgen de salariskosten structureel met ongeveer vier miljoen euro, en dat komt voor een deel door die oude regeling. Dat moeten we afbouwen naar de regeling die we nu hebben. De salarispost blijft ook bij de nieuwe regeling nog steeds groeien, maar alleen maar bij de spelers die spelen, dus bij de twaalf of dertien spelers die wekelijks voor rendement van ons elftal zorgen. Waar mensen mee op moeten houden is het steeds achteromkijken en -wijzen. Ik weet zeker als ik over vijf jaar terugkijk op beslissingen die ik heb genomen, dat ook ik zeg over bepaalde beslissingen: mijn god, hoe heb ik dat kunnen doen?" Hoe kijk je momenteel als supporter naar Ajax? "We hebben nu een aantal wedstrijden verloren, vorig jaar hebben we 85 punten gehaald en alle records verbroken. We hebben de meeste thuisoverwinningen achter elkaar gewonnen ooit. We hebben de meeste spelers uit onze eigen opleiding ooit. Waarom gaat het dan niet goed met Ajax? Als je zo kijkt, gaat het geweldig met Ajax. Behalve dat we in november door het ijs heen zakten met punten halen, en dat is iedere keer weer hetgeen waarop Ajax afgerekend wordt. Financieel gaat het steeds beter met Ajax, we zijn nog niet daar waar we heen willen, maar we zijn wel op de goede weg. We hebben een fantastische jeugdopleiding waar mensen heel veel energie in stoppen. Nieuwe trainers, individuele trainers, nieuwe instrumenten. Adidas die voor drie miljoen investeert in attributen en middelen om de jeugdopleiding verder te brengen. Eigenlijk gaat tachtig procent nu goed, waarom roept iedereen nu dat het niet goed gaat? Het gaat vooral niet goed omdat we drie wedstrijden verliezen, en dat is ook zo. Dan gaat het niet goed. Op het moment gaat het niet goed met het eerste elftal, met de balans, met de power die erin zit. Neem de vermoeidheid waarvan we in augustus al riepen; 'we krijgen een klap, dit kun je niet droog houden'. Wij hebben niet meer zo'n brede selectie om dat op te vangen. Je ziet dat je het nu op voetbalgebied het zwaar hebt, daar moeten we nu onze aandacht op leggen." Volgens ons draait het bij de Ajax-supporters momenteel maar om twee dingen: goed voetbal en in mei op het Leidseplein staan met de schaal en de derde ster op het shirt. "Ja, maar dat wil ik natuurlijk ook. Ik word ook afgerekend op het feit dat Ajax financieel gezond is en een naam is die er over twintig a dertig jaar nóg moet staan. De naam Ajax; die mensen met elkaar moet verbinden en waar we ons bij betrokken moeten voelen. Een naam der herkenning. Jullie supporters moeten Ajax herkennen aan dat wat er op het veld staat. Een winnend team, bij voorkeur met attractief voetbal. En volgens mij is een kampioenschap een resultaat van een ploeg die wint en in balans is. Dat hebben we op dit moment even niet. Vorig jaar hadden we dat wel, dat is ook een kwestie van zoeken en een beetje geluk hebben. Natuurlijk gaat het er uiteindelijk om dat we kampioen worden, om punten te halen, maar Ajax is nog veel meer. Als supporter zeg ik: punten halen, én ik moet me er goed bij voelen. Als beleidsbepaler zeg ik: ik moet ook die continuïteit bewaken. Er zijn diverse verantwoordelijkheidsgebieden en daar heb ik mensen voor. Tachtig procent van hen zijn zogezegd 'on going' en daar ben ik heel trots op. En ik heb voorbijgangers. Een trainer is iemand die met zijn visie - binnen ons beleid - een ploeg op kan zetten, dat is de slag die we de afgelopen tijd aan het maken zijn en ook in de komende jaren nog moeten maken. We zijn dit seizoen nog niet klaar ik heb in een seizoen wel gekkere dingen gezien, als de klik er weer is dan kan er nog van alles gebeuren. Kwaliteit hebben we, je bent vorig jaar 28 wedstrijden ongeslagen geweest. Dat is niet niks hoor We hebben nu niet veel minder punten, we hebben al die spelers nog." De Meersche Helden 201 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 23