Van schaamte naar hoop B. van Mokum Dn eerste instantie zou mijn bijdrage aan deze editie de titel Schaamte dragen. Omdat ik mij eigenlijk sinds de start van dit voetbalseizoen kapot schaam voor de speelstijl, de spelers(mentaliteit), de technische staf en het bestuur van Ajax. Met daarbij de tekst dat het gevoel van schaamte, voor een Ajax-supporter het meest verschrikkelijke gevoel is wat bestaat. Veel erger nog dan woede of verdriet. Maar net nadat ik de laatste punt achter mijn verhaaltje zette, gaf Jol z'n spreekwoordelijke pijp aan Maarten, en kon mijn tekst linea recta de prullenbak in. Want Frank de Boer aan het - wellicht tijdelijke - grote ronde roer van het tot op heden onbestuurbare, zinkende schip dat Ajax heet, gaf mij weer een sprankje hoop. Floop die, wanneer je er nuchter naar kijkt, nergens op gebaseerd is. De spelersselectie verandert namelijk totaal niet. Flooguit de visie en de speelstijl. Hopelijk kunnen mannen als Johan Cruijff via De Boer hun invloed uitoefenen. Toch kom ik nog even terug op mijn schrijfsel dat reeds door de shredder is gegaan, want het huidige Ajax-bestuur is naar mijns inziens totaal incapabel. Elders in deze uitgave zijn de namen van Kerlon, Ze Eduardo, Atouba, Mido en Tainio al opgesomd. Maar ik zou de namen van Lodeiro, Verhoeven, El Hamdaoui en Ooijer graag aan dat miskoopvijftal toevoegen. Op wellicht een uitzondering na, raak je die jongens aan de straatstenen niet meer kwijt. Bovendien staan dito aankopen haaks op het beleid dat door het Rapport Coronel werd aanbevolen. Mounir El Hamdaoui vind ik een eigen alinea waard. Sinds hij bij Ajax speelt, draait het team niet meer. Spitsen moeten soms egoïstisch zijn. Maar onze Marokkaan spant de kroon. Door El Hamdaoui vertegenwoordigt Suarez slecht nog een gedeelte van zijn eigenlijke marktwaarde, omdat onze aanvoerder zijn 'eigen' spel niet meer kan spelen. En of Luis erdoor gefrustreerd geraakt is? Hij ging er zelfs van bijten! Wat mij betreft was de wedstrijd AC Milan-Ajax (0-2) in San Siro het bewijs dat dit Ajax beter functioneert zonder El Hamdaoui en mét Suarez. Een goede en gedurfde beslissing van Frank de Boer om Mounir direct in de dug-out te positioneren. Persoonlijk hoop ik dat De Boer een ervaren veldtrainer als assistent krijgt. Foppe de Haan, momenteel trainer van Ajax Cape Town, lijkt mij de ideale kandidaat. Veel ervaring, broodjenuchter, een prima man om erbij te hebben. Ik vind dat De Boer niet direct op het aantal behaalde punten afgerekend moet worden. De job van Ajax-coach is zo onderhand de lastigste ter wereld gebleken, en van een onervaren maar ambitieuze Ajacied kun je onmogelijk verwachten dat hij direct effe flikt, wat al zijn voorgangers niet lukte. Ik hoop persoonlijk de tweede seizoenshelft weer iets van Ajax terug te gaan zien. Dat ik me weer met het typerende Ajax-voetbal kan identificeren bijvoorbeeld. Spelers die mannetjes passeren en voorzetten met het krijt aan de kicksen. Het liefst met branievolle spelers uit de jeugdopleiding. Geen tempootje lager na de eerste treffer, maar direct doorstoten. Dat werk. Een dertigste kampioenschap dit jaar? Come on... Ik ben al lang blij dat ik weer hoop heb. We zien het wel. Owja, en Martin Jol; bedankt, voor niks. Pagina 11 De Meersche Helden 2Q1Ü

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 12