Gaan voorhet kampioenschap □e Goeie ouwe tijd Waarna mijn blocnote en de kantoorruimte dienst doen om die visie vast te leggen. Ivic gaat uit van complete voetballers. De rechtsbuiten moet rechtsback kunnen zijn en omgekeerd. De middenvelders moet spits kunnen zijn en omgekeerd. Maar bepalend in zijn visie is het scheppen van de open ruimte; dezelfde ruimte die vervolgens gebruikt wordt om een counter uit te voeren. Het strafschopgebied van de tegenstander is taboe voor de Ajax-aanval. Althans, je mag daar niet in staan. Je moet er in komen. En dan liefst alleen maar om te scoren. Kortom: contante beweging als de ploeg in balbezit is en razendsnel man-tegen-man verdedigen als de tegenstander de bal heeft. In theorie allemaal heel aardig, maar hoe vaak verviel dit voetbal in het afgelopen half jaar niet in massaal verdedigen. Ik herinner me de wanstaltige uitbeurten van Ajax bij NAC, FC Den Haag en in de tweede helft bij Roda JC. Ivic: 'Omdat het niet altijd goed wordt uitgevoerd. We hebben ook uitstekende wedstrijden gespeeld, zoals uit bij AZ en Roda en bij momenten ook bij Feyenoord. Maar het zijn vaak slechts gedeelten van wedstrijden. Er moet veel constanter gespeeld worden. Als wij ons zo massaal in de verdediging laten drukken, dan gebeurt dat tegen de ploeg dat je het beste op de helft van de tegenstander kunt verdedigen.' Toch blijft het voor mij een vraag waarom een voorhoede Ling-Geels-Meyer onmogelijk is voor dit Ajax. Ivic heeft moeite met het antwoord. 'Wat anderen daarover zeggen, interesseert me niet. Geert hoefde van mij ook niet per sé weg. Maar misschien is het wel goedvoor z'n ontwikkeling dat hij nu een halfjaar regelmatig in de eredivisie speelt. Ik merkte op de training dat hij vorderingen maakte. Als hij nu weer het speelritme te pakken krijgt, wie weer wat er volgend jaar dan met hem gebeurt. Tenslotte is hij nog eigendom van Ajax. Ik heb trouwens aangeboden dat hij elke ochtend hier bij Ajax terecht kan om te trainen. Als hij dat tenminste wil en als er 's ochtends niet bij FC Amsterdam wordt getraind.' Verheugd constateert Ivic dat de meeste Ajax-spelers vorderingen maken. Ivic: Ze werken niet alleen hard, maar ze hebben er ook plezier in. Dat is belangrijk in je werk Ik ben er constant mee bezig om de sterke punten te animeren. Iedereen heeft bepaalde kwaliteiten, die moetje stimuleren. Zo'n Dusbaba heeft altijd in de mandekking moeten spelen. Hij mocht niet anders, want dat kon hij niet - werd hem gezegd. Dan ga je wel met minder plezier voetballen. Bij mij mag hij wel met de bal iets doen. Hij kan het. Die goal tegen Feyenoord - na die een/twee met Geels - was geen toeval. Eindeloos hebben we daar op getraind." Het bestuur van Ajax zal toch minstens een plaats in een Europees toernooi opeisen? Ivic: 'President van Praag heeft mij gezegd dat ik in alle rust op deze manier kan blijven werken. Ik word niet opgejaagd. Een kampioenschap wordt niet vereist, maar we moeten er wel zo dicht mogelijk tegenaan zitten. Ivic beseft heel goed, dat er resultaten worden gevraagd. Zeker als je club Ajax heet, met zo'n groots verleden. In alle objectiviteit vind ik Feyenoord de sterkste ploeg van Nederland. Die ploeg drijft op het middenveld. Daar loopt geen natuurlijke leider tussen, maar het is collectief geweldig sterk. Als je daar voor Nico Jansen ziet en daar achter een man als Rijsbergen, dan is het voor elke tegenstander vrijwel onmogelijk om door het midden Feyenoord te verslaan. De kracht van het middenveld maakt het voor tegenstanders noodzakelijk om naar de zijkanten uit te wijken en daarom begint Feyenoord tegen elke tegenstander al met een psychologische voorsprong. Sorry voor PSV hoor, de beste ploeg. Toch zie ik zowel PSV als AZ '76 nog terugkomen na de winterstop!" De Meersche Helden 2Q10 Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 33