Gaan voor het kampioens chap □e Goeie ouwe tijd et is december 1976... De laatste landstitel van Ajaxwas destijds mijlenver weg. Ruim drie jaar lang had Ajax 's lands hoofdprijs aan een concurrent moeten laten. Er heerst paniek in de Watergraafsmeer. Ajax moést weer kampioen van Nederland worden. En gevoel dat heden ten dage zeer herkenbaar is. In seizoen 1976/1977 gelukte het Ajax onder de bezielde leiding van de Joegoslavische trainer Tomislav Ivic wist Ajax zich, vier jaar na de laatste landstitel en Europa Cup, weer te kronen tot de beste club van ons land. Met ogenschijnlijk behoudend, maar eigenlijke gewoon realistisch voetbal werd deze titel bereikt. Wat weten we eigenlijk van deze kleine man, die als een rubberen balletje op de spelersbank heen en weer dobbert tijdens de wedstrijd. Een harde werker, met zo'n melancholieke blik in z'n ogen. Nooit weg trouwens, zulke reebruine kijkers als je behoefte hebt aan sympathie en begrip. Want neemt U van mij aan, dat de vroegere succestrainer van Hajduk Split door een poel van ellende is gegaan in die eerste maanden van zijn Ajax-verbintenis. Hij kwam gretig af op de wereldbekende naam van de Amsterdammers, maar moest razendsnel constateren dat hij voor de taak stond om het Ajax-imperium te behoeden voor een diepe val. Of, zoals Ruud Krol het zegt: "Die man dacht dat- ie in het paradijs terecht kwam, maar toen-ie hier eenmaal was, is-ie zich rot geschrokken." Een middagje praten met Tomislav Ivic werkt verhelderend. En als z'n kennis van de Engelse taal tekort schiet om verbaal te verklaren wat hij bedoelt, dan springt de kleine trainer als een kikker door z'n kantoortje om de tactische patronen zichtbaar te maken. Ivic grijpt dit interview met overgave aan om z'n behandeling van de patiënt Ajax loepzuiver te verklaren. Tenslotte is hij een half jaar lang niet zo vaak in de gelegenheid gesteld om zich te verweren tegen de snerpende kritiek die van uit de rest van het aanschouwen van het Ivic-Ajax. Defensief voetbal was nog het mildste verwijt, maar de Joegoslaaf kreeg ook te horen dat hij bezig was het publiek zowel in Amsterdam als in andere stadions definitief terug naar de huiskamers te verwijzen. Ivic vindt het niet lollig dat hij op een dergelijke wijze in het vriendelijke Nederland over de tong gaat, maar die kritiek zal niet in staat zijn om zijn visie te veranderen. Want een ding werd na dit gesprek wel duidelijk: Ivic' voetbaltheorie die hij voor zichzelf heeft ontwikkeld. Hij wordt in die mening gesterkt door het succes dat als een rode draad door zijn trainersloopbaan loopt. Als we daarom tenslotte concluderen dat de hoge positie van Ajax na een halfjaar ploeteren een complete verrassing is, glimlacht hij tevreden: "Ik trek kennelijk het succes aan." Maar hij voegt daar razendsnel een roffel met de knokkels op de hardhouten tafel aan toe. Je moet het geluk immers niet tarten. De Meersche Helden 2Q10 Pagina 3D

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 31