De Ajax kaartenmarkt Redactie jax introduceerde onlangs de Ajax kaartenmarkt. Tijd voor De Meersche Helden om die kaartenmarkt eens onder de loep te nemen. Ajax heeft de kaartenmarkt in het leven geroepen omdat er vaak lege plekken in het stadion te zien zijn bij thuiswedstrijden; ondanks dat er ruim 40.000 seizoenkaarten zijn verkocht en er vaak geen losse kaarten meer te koop zijn omdat het stadion is uitverkocht. Dat komt omdat seizoenkaarthouders in sommige gevallen niet naar iedere thuiswedstrijd kunnen komen. En om de Ajax spelers toch te trakteren op een volle Arena, startte Ajax met de kaartenmarkt. De kaartenmarkt heeft alleen betrekking tot de zeventien Eredivisie thuiswedstrijden. Hoe werkt het? Op de Ajax kaartenmarkt kunnen seizoenkaarthouders hun wedstrijdkaart verkopen aan andere seizoen- of clubcardhouders wanneer zijzelf niet naar een wedstrijd kunnen. Ze verkopen hun kaart dan voor één specifieke wedstrijd, en kunnen dit zo vaak doen als ze willen gedurende het lopende seizoen. Als de wedstrijdkaart dan wordt verkocht via de Ajax kaartenmarkt, krijgt de seizoenskaarthouder daar een beloning voor. Die beloning bestaat uit een waardebon, die alleen te besteden is bij het online kaartverkoopsysteem van Ajax. De waardebon ontvangt de verkoper binnen twee weken nadat de betreffende wedstrijd (waarvoor de kaart verkocht is) is gespeeld. □e keerzijde Tot op heden klinkt het allemaal goed, echter kunnen we ons moeilijk vinden in de woorden 'beloning' en 'waardebon'. Ajax keert ongeveer zestig procent uit van de waarde van de wedstrijdkaart, terwijl er voor honderd procent betaald is door de partij die de kaart wilt verkopen. Bovendien zien we liever geld dan een waardebon, die vervolgens alleen bij Ajax zelf te besteden is. Goede intenties? Wij hebben een voorbeeldberekening gemaakt van een verkoopsituatie via de Ajax kaartenmarkt. Wij gaan uit van een seizoenkaart op Zuid, eerste ring. De prijs van zo'n seizoenkaart is €232,50 dat is per competitiewedstrijd een bedrag van €13,68. De beloning die Ajax via de kaartenmarkt voor een wedstrijdkaartje op die plaats geeft is €7,50, dat is 54.8% van de oorspronkelijke prijs. Een verschil van €6.18! Het verschil is een 'verlies' (lees: tekort aan restitutie) voor de seizoenkaarthouder die zijn kaart verkocht. De prijs die Ajax vervolgens voor exact hetzelfde kaartje vraagt op de kaartenmarkt is €24.50. Tel daar het verschil van €6,18 bij op en je komt uit op een totaal van €30,68: het totale bedrag dat Ajax opstrijkt. Wanneer je het bovenstaande in ogenschouw neemt, gaan er toch een aantal sceptische belletjes rinkelen en ga je jezelf afvragen waarom Ajax de kaartenmarkt heeft geïntroduceerd. Is het uitgangspunt daadwerkelijk een vol stadion, of draait het toch weer om de centen? Of misschien wel allebei... De Meersche Helden 201 Pagina 26

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 27