Real Madrid vs Ajax □e Goeie ouwe tijd De klap, die in de honderdste minuut volgde, kwam daardoor dubbel hard aan. Veloso begon op het middenveld aan een solo en nadat hij Bennie Muller als laatste obstakel had "genomen" schoot de Spanjaard de bal feilloos achter Bals in de rechterhoek: 2-1De rust keerde nu terug bij de Spaanse ploeg, die echter twee minuten later door Zuzumequi opnieuw fors moest ingrijpen toen Cruijff dreigde door te breken. In de tweede helft van de verlenging probeerde Ajax tevergeefs om alsnog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Suurbier, die nu wel voortdurend mee naar voren kwam, zag een schot tussen de fotografen naast het doel van Junquera verdwijnen terwijl de Spaanse doelman even later een schot van Pronk na een pass van Groot goed verwerkte. Kort voor afloop leek de zesvoudige bekerwinnaar zelfs op 3-1 te komen toen Amancio na een pass van Gento een machtige kopstoot lanceerde. Bals echter redde op fraaie wijze. In de laatste minuten probeerde Ajax vergeefs de achterstand weg te werken maar de op balbezit spelende Spanjaarden geven geen kansen meer weg. Miquel Munoz liet er geen twijfel over bestaan. Hij was meer dan gelukkig. "Ajax heeft een voortreffelijke ploeg", zei de coach van Real in het Engels, toen zijn spelers nog in het immense bad zaten, dat de allure van een zwembad heeft. "Ik ben bang geweest. Vooral kort na het begin van de verlenging. Ajax had toen kunnen toeslaan. De kansen, die Cruijff miste, hadden doelpunten kunnen zijn. Maar vergeet echter niet, dat wij De Filipe en Velasquez bijzonder hard gemist hebben." Scheidsrechter Davidson, met Leo Horn grensrechter bij de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962 in Chili, had eveneens grote waardering voor de prestatie van Ajax. "Natuurlijk, Real Madrid treedt wat minder op de voorgrond dan enkele seizoenen geleden, het is echter nog steeds een elftal van groot formaat. Dat Ajax daarentegen zo lang heeft kunnen standhouden vind ik 'n compliment waard. De waarschuwing van Suurbier? Dat moet u zien als een voorzorgsmaatregel. Daar zou ik beslist geen melding van maken bij de UEFA. Ik heb het gedaan om de spelers te laten voelen, dat ik weinig accepteer. Een wedstrijd, waar zoveel op het spel staat, loopt immers snel uit de hand." "Ajax kreeg vier kansen", zei Rinus Michels met een somber gezicht en maakte daaruit één goal. Zo kan je geen voetbal spelen, als je de kansen neemt hadden wij moeten winnen. Maar je moet ze er nu eenmaal inschoppen. Het systeem werd goed gespeeld maar daarmee alleen ben je er niet." Erg veel waardering voor de wijze waarop sommige Madrilenen speelden had Michels niet. "Wat Gento tegen Piet Keizer deed was wel heel erg. En dan dat natrappen. Nee, dat is het niet." Johan Cruijff die er nog niet overuit kon dat hij de kans had gemist die de wedstrijd een geheel ander aanzien had kunnen geven, was al evenzeer teleurgesteld. "Wij hebben de kansen zeker gehad, maar het moet een beetje meezitten en in wedstrijden voor de Europese Cup hebben wij nou nooit veel geluk. Dat zagen wij zo bij Dukla Praag. Overigens was het een perfect gespeeld systeem. Maar ja, de doelpunten tellen." "Als je zou kunnen zeggen ze verdienen het dat ze winnen dan leg ik mij er zo bij neer", aldus een zuchtende Klaas Nuninga, maar op zo'n manier verliezen dat is toch wel heel erg hard. Wij hebben de kansen in eigen hand gehad, vooral pal in het begin van de verlenging. En nu kun je wel zeggen het systeem is goed gespeeld en 2-1 is een mooi resultaat tegen Real maar in zo'n Europa Cup wedstrijd telt toch alleen maar een overwinning?" Voorzitter Jaap van Praag toonde zich aanzienlijk meer tevreden. "Wij waren een gelijkwaardige tegenstander van Real Madrid en het is nog nooit voorgekomen dat een Nederlandse club tegen Real de verlenging heeft gehaald. Dat vind ik een heel positief resultaat. Vergeefs poogde hij daarna een Spaanse journalist zijn zienswijze duidelijk te maken. Het was een zinloze poging. Hoofdschuddend verdween de grijzende voorzitter van Ajax uit de kleedkamer. De Meersche Helden 2Q1Ü Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 33