Real Madrid vs Ajax De Goeie ouwe tijd eal Madrid - Ajax...na vandaag onze eerstvolgende wedstrijd. Het lijkt voor Ajax een onoverkomelijke wedstrijd, maar als we de geschiedenis mogen geloven, is Ajax toch echt favoriet. Slechts driemaal speelden Ajax en Real Madrid in Europees verband tegen elkaar in het Bernabeu- stadion. Tweemaal in de knock out-fase, éénmaal als poulewedstrijd. Opvallend genoeg verloor Ajax nooit van Real in Madrid na 90 minuten. In 1973 (0-1en 1995 (0-2) wist Ajax de Koninklijke uit Madrid zelfs een voetballesje te geven. De enige keer dat Ajax moeite met Real Madrid had, was in seizoen 1967/1968, in de eerste ronde van de Europa Cup 1. Nadat Ajax de thuiswedstrijd in het Olympisch Stadion met 1-1 had afgesloten, stond de loodzware klus in Madrid op het programma. Het werd een slijtageslag die op de valreep in het nadeel van Ajax beslist werd. Als Johan Cruijff het vizier op scherp had gehad, was Ajax ook in 1967 als winnaar van het veld gegaan. We blikken terug op Real Madrid - Ajax en gaan terug naar 11 oktober 1967... 'Velen van de zestigduizend Spaanse toeschouwers hebben vooral tegen het slot van de tweede helft toen Ajax een 1-0 achterstand door een schitterend doelpunt van Henk Groot had weggewerkt, angstige momenten doorgemaakt. Ajax had toen een overwicht maar doelpunten leverde het niet op In de honderdste minuut van de verlenging maakte Veloso na een solo met een strak schot echter een einde aan de Amsterdamse illusie. Na een nerveus begin van beide ploegen bouwde Real Madrid door de zware verdedigende tactiek van Ajax, dat maar met twee man in de aanval speelde, een licht overwicht op, dat in de vierde minuut resulteerde in een gevaarlijke één-twee combinatie van invaller De Diego en Gento. De voorzet van de Madrileense linksbuiten, die in de eerste wedstrijd niet meespeelde, was echter te hard. In de elfde minuut kwam Real's eerste, werkelijke kans toen Veloso een hard schot los liet, dat echter door Bals kundig werd gestopt. Vier minuten later echter moest Vasovic, die in het centrum een voortreffelijke partij speelde, de doorgebroken Pirri stoppen om een doelpunt te voorkomen. De vrije schop werd door Gento naast geschoten. Een schot van Keizer in de zeventiende minuut leverde Ajax zijn eerste hoekschop op. Het waren de opwindendste gebeurtenissen van de niet zo spectaculaire eerste twintig minuten. Ajax bleef zijn verdedigende tactiek handhaven met Swart als bewaker van de snelle Gento. In de 26e minuut kreeg Real opnieuw een kans via Amancio. Het harde schot van de Spanjaard ging echter juist over het doel. Na een half uur kreeg de Nederlandse kampioen enkele kansen. Eerst mocht Keizer een vrije trap nemen wegens duwen van Zuzumequi en twee minuten later kopte Nuninga uit een hoekschop van Keizer in. De bal werd echter weggetrapt door een Spaanse verdediger. Even werd het toen onvriendelijk. Suurbier haakte de doorgebroken Veloso, waarop de uitstekende Schotse arbiter Davidson de Amsterdammer in zijn boekje noteerde, ondanks pleiten van aanvoerder Bals. Cruijff, veelal bewaakt door twee Spaanse verdedigers, kreeg in de 38e minuut een aardige kans toen Swart de bal handig liet lopen. Het schot van de Amsterdammer ging echter naast. Korte tijd later zag Zocco geen andere mogelijkheid om Cruijff te stoppen dan hem onderuit te halen. De Meersche Helden 201Q Pagina 3D

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 31