Invoering van_de voetbalwet et heeft even geduurd, maar op 1 september 2010 gaat het dan echt gebeuren: de voetbalwet wordt ingevoerd. Zestien jaar lang is er gesproken over het invoeren van een wet die het geweld rondom het voetbal moest terugdringen. Een paar jaar geleden zijn een aantal politieke partijen en de KNVB met een wetsvoorstel gekomen. Het vorige kabinet heeft dit voorstel grotendeels overgenomen en de wet in 2008 goedgekeurd. Vorig jaar keurde ook de Tweede Kamer de wet goed en deze zomer deed de Eerste Kamer hetzelfde. Hierdoor kon niets een invoering meer tegenhouden. De voetbalwet in het kort De voetbalwet heet voluit Wet Maatregelen Bestrijding Voetbalvandalisme en Ernstige Overlast en is eigenlijk geen normale wet, maar een wijzigingswet. Dit betekent dat hij niet zal functioneren als zelfstandige wet, maar dat bij invoering andere wetten worden aangepast. Een wet die zal worden aangepast is bijvoorbeeld het Wetboek van Strafrecht. Daarnaast is de wet niet alleen bedoeld voor voetbal, maar ook voor andere evenementen en zijn de maatregelen. Ook personen die buiten voetbal- of andere evenementen voor overlast zorgen kunnen te maken krijgen met de nieuwe wet. De kern van de wet is dat burgemeesters en officieren van justitie relschoppers makkelijker op kunnen pakken en kunnen verplichten zich een bepaalde tijd op een vaste plaats op een vast tijdstip te melden op het politiebureau. Verder verwacht men van deze wet dat de politie geweld kan voorkomen door al op te treden als bijvoorbeeld op internetsites of via sms'jes afspraken worden gemaakt voor een confrontatie Het is in ieder geval al duidelijk dat de wet niet meteen zal leiden tot minder politie-inzet, omdat de politie ervoor moet zorgen dat de wet gehandhaafd wordt. Verder zullen er ook meer politiebureaus bemand moet worden tijdens wedstrijddagen om te controleren of relschoppers hun meldingsplicht nakomen. Twijfels Vorig jaar schreven we al dat niet alle politieke partijen het eens zijn met de voetbalwet. Zij stellen dat burgemeesters, politie en justitie al veel extra middelen in handen hebben gekregen die gehanteerd kunnen worden. Bovendien nemen de clubs zelf al maatregelen waarvan zij denken dat deze het geweld terug zal dringen. Denk hierbij aan het niet toelaten van uitsupporters. Ondanks dat burgemeesters nu meer bevoegdheden krijgen, hebben een aantal al hun twijfels over de wet geuit. Sommige zeggen dat deze niet makkelijk uitvoerbaar is. Een voorbeeld: Ajax speelt een uitwedstrijd in Tilburg. Volgens de voetbalwet is de burgemeester van Tilburg bevoegd om de burgemeester van Amsterdam te verzoeken om supporters met een stadionverbod een meldplicht op te leggen tijdens die wedstrijd. Het probleem is dat niet alle Ajaxsupporters in Amsterdam wonen. En de burgemeester van Amsterdam kan een Ajaxsupporter uit Almere natuurlijk geen meldplicht opleggen. Zo zijn er nog talloze regelingen in de wet waarvan nog maar moet gaan blijken of ze het gewenste effect zullen hebben. Door alle bevoegdheden die de burgemeesters er nu bij krijgen is het ook maar de vraag in hoeverre deze op de juiste manier zullen worden toegepast. De Meersche Helden 201 Pagina 26

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 27