Hoofdsteward Theo Interview Is de supporterscultuur veranderd vergeleken met 20 jaar geleden geleden? Ja, dat vind ik wel. Vroeger werden er natuurlijk ook dingen uitgevreten maar tegenwoordig is dat toch anders. Zeker de jonge garde is veranderd. Dit heeft natuurlijk ook te maken met de maatschappij, ook dingen van buitenaf spelen daarbij een rol. Vroeger kon je ook beter contact krijgen met de jongens. Dat is nu minder. Vroeger kon je ook als gezin nog mee met uitwedstrijden omdat er toen ook bijna geen combi's waren. Dat kan nu niet meer, mede ook omdat iedereen uitkaarten moet bezitten anders krijg je geen kaarten voor een uitwedstrijd. Hoe komt het dat supporters op Zuid zo streng worden gecontroleerd en op andere vakken niet of nauwelijks? Volgens mij is dat al minder dan een paar jaar geleden. Tegenwoordig heeft de Arena eigen beveiliging. Wat er ook aan heeft meegewerkt is de verhuizing van 410 naar Zuid. Natuurlijk wordt er nog wel gecontroleerd op Zuid, denk bijvoorbeeld aan stadionverboden, maar dat is al veel minder Hoe komt het dat je door iedereen, vanuit alle supportersgroepen binnen Ajax, op handen word gedragen? Ik ben misschien nog iemand van de oude stempel. Ik probeer alles op te lossen met praten en dat lukt me bijna altijd. Je moet contact hebben met de jongens, en niet iedereen op dezelfde manier benaderen. Jantje moet je zo benaderen en Pietje moet je zo benaderen. Als je ze allemaal op dezelfde manier benadert, heb ik niet alleen een probleem maar ook de supporter Mensenkennis is ook zeker niet onbelangrijk. Soms ga ik ook voorop in de strijd. Ik herinner me Utrecht-uit. Ajax- supporters moesten de gracht uit, en de oplossing waarmee de ME kwam... daar kon ik me niet in vinden. Die wilde de supporters met geweld de gracht uitslaan. Toen vroeg ik aan de ME wat er moest gebeuren en daar zorgde ik dan voor Er kwam geen knuppel aan te pas. Soms ging het ook wel eens mis, ook ik heb wel eens een tikkie gehad van de ME. Ik blijf nooit op de achtergrond staan kijken. Ik denk dat ik daardoor ook respect afdwing bij de jongens. En ik loop natuurlijk ook al ruim dertig jaar mee. Hadden opstootjes tussen supporters, met een andere aanpak, soms niet voorkomen kunnen worden? Ja dat vind ik wel. Soms bereik je met praten veel meer dan door meteen de knuppel te hanteren. Meestal voel je het aan of er wordt je wat ingefluisterd, en later denk je wel eens: "Theo, het had ook anders gekund." Meestal lukt het wel met praten, of je wat meer op de vlakte houden. Wat vind jij van de voetbalwet die er toch aan zit te komen? Ik weet niet of die gaat werken, ik heb er mijn twijfels over. Het wordt zeker niet de voetbalwet die ze in Engeland hanteren. Daar hoef je geen stap op het veld te zetten: dan is het meteen over voor die supporter Het zal best wel bijdragen om het supportersgeweld een beetje in toom te houden. Maar in mijn ogen niet zoals in Engeland. De Meersche Helden 201 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 23