Bm 1 ^jgxgikid] zumn ^3 e opmerkelijke tekst 'Ben jij Ajacied genoeg?', was tijdens de wedstrijd Ajax- FC Groningen op de reclameborden te zien. Het is een tekst die direct de aandacht trektdus dat is een pluspunt, maar dat is dan ook het enige. Deze trigger was het zoveelste commerciële ideetje om via de trouwe stadionbezoekers geld te genereren. Stadionbezoekers die de afgelopen jaren niet bepaalt verwend werden, maar die wel de tarieven van seizoenkaarten en [met name] de losse kaarten in hoog tempo zagen stijgen. Door middel van het versturen van sms'jes voor de Man van de wedstrijd, wordt de bezoeker gepord om digitaal opnieuw zijn of haar portemonnee te trekken. Een soortgelijk concept werd een aantal jaar geleden aan de kant gezet, omdat er slechts een paar honderd mensen per wedstrijd een stem uitbrachten en daardoor de kosten van de contest niet in verhouding stonden met de opbrengsten ervan. Inmiddels lijkt de commerciële afdeling van Ajax onder dictatoriale leiding van Henri van der Aat alle mogelijkheden aan te wenden om wat extra centen binnen te harken. En dus werd het stof van de sms-dienst geveegd en werd deze bovendien voorzien van een weinig doordachte slogan om de supporters aan hetsms-en [lees betalen] te krijgen. Goed bedacht hoor! Helaas blijkt zelfs de gemiddelde ezel een stuk slimmer dan alle commerciële mensen van Ajax bij elkaar, want opnieuw maken zij een grove denkfout. De commerciële bedrijfstak stoot zich zogezegd meermaals aan dezelfde steen. Met de 'Ben je Ajacied genoeg?'-slogan plakken zij namelijk opnieuw een waardeoordeel aan de manier waarop een Ajacied zich met Ajax zou moeten identificeren, terwijl het begrip beleving voor iedereen anders is. Met andere woorden: mensen die geen zin hebben om zestig cent per bericht te betalen, zijn géén -of minder- Ajacied dan degenen die wel het qwerty- toetsenbord erbij pakken en zich laten ringeloren? Voor supporters is Ajax een kwestie van gevoel, en geen zaak van financiële draagkracht. Helaas lijkt die boodschap nog altijd niette zijn doorgedrongen in menig bot en stoïcijns commercieel denkhoofd. We hebben in een paar jaartijd tenslotte al een flink aantal missers mogen aanschouwen. Zo moest vijf jaar geleden de kaartverkoop gestimuleerd worden via een speciale website met mooie sfeerbeelden van acties in het stadion. De exacte url is mij even ontschoten, maar de strekking is dat deze site was genoemd naar de supportersvereniging van de Brabantse club die hier onlangs met 4-1 klop kreeg. Die supportersvereniging heet 'De 12e man' en dus ook die speciale Ajax-kaartverkoopsite. Eens te meer bijster slim. In de Amsterdamse abri's hingen nog niet zo lang geleden posters met daarop de volgende tekst: "word Ajacied, koop een seizoenkaart". Weer een zelfde financiële stempel die genadeloos op het clubgevoel geplempt werd: alsof het Ajacied-zijn gebaseerd is op financiële draagkracht. Hoezo kun je überhaupt Ajacied wórden. Dat ben je of dat ben je niet. Waarschijnlijk ervaren die commerciële breinen dat wel zo: zij zijn louter Ajacied omdat hun salaris door AFC Ajax NV te Amsterdam Zuid-Oost wordt overgemaakt. Vervolgens werd het oorspronkelijk briljante idee van de 'Ik ben Ajacied'-slogan vakkundig commercieel verkracht door er allerlei vreemde werkwoorden aan te koppelen. Zo dachten, speelden, scheten, droomden, steunden, pisten en aten Ajacieden ineens rood-wit. Het antwoord van de supporters was even creatief als ongewenst. De tekst 'ik drink bier, ik rook wiet' viel nog aardig buiten het zicht van de camera's, maar het tekstdoek 'ik verneder, ik geniet' aan de balustrade van de tweede ring tijdens de choreografie bij de wedstrijd Ajax-PSV in 2006, werd achteraf vakkundig uit het ideale plaatje van de campagne geshopt. De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 16