PmoTnxi tegpGimfeoT] ric (Q)nlangs kwam er een collega naar me toe met de vraag wat ik nou weer had uitgehaald. Ik keek 'm verbaasd aan en vroeg wat hij bedoelde. Hij refereerde naar een krantenbericht waarin stond dat 26 Ajax supporters een stadionverbod hadden gekregen. Dit was hen opgelegd omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij een opstootje voor aanvang van de uitwedstrijd tegen Utrecht. Ik legde aan mijn collega uit dat ik niet bij het incident betrokken was, maar dat ik ook niet snapte waarom, ten eerste, Ajax zo een zware straf oplegt en, ten tweede, de media er zoveel aandacht aan besteedt. Mijn collega vervolgde het gesprek met de opmerking dat de meeste voetbalsupporters eigenlijk gewoon maar domme leeghoofden zijn. Natuurlijk kwam die opmerking niet uit de lucht vallen. De media zorgt al jaren voor een beeldvorming die de voetbalsupporters neerzet als domme, achterlijke randdebielen. Een "mooi" voorbeeld; een paar jaar geleden werd een man uit Diemen vlakbij een kroeg opgepakt voor vernieling en openbare dronkenschap. Na een avondje stappen scheen deze man in zwaar beschonken toestand een aantal auto's en een telefooncel zwaar beschadigd te hebben. Toevallig had deze man bij zijn arrestatie een Ajax-sjaal om. De volgende dag verscheen in verschillende kranten dat een Ajax supporter uit Diemen was gearresteerd voor vernieling en openbare dronkenschap. Opvallend, de strafbare feiten waren niet voetbalgerelateerd en Ajax speelde ook niet die dag, maar toch vermeldt de media het relevante gegeven dat de man een Ajaxsupporter was. Volgens mijn collega is de beeldvorming van de media terecht en is er gewoon te veel ongeschoold tuig bij het voetbal. Hij snapte bijvoorbeeld ook niet waarom het fanatieke VAK410 zichzelf zo noemt terwijl ze op een heel ander vak sfeer proberen te maken. Ik legde hem uit dat VAK410 ooit begonnen is met hun sfeeracties op vak 410, maar vorig seizoen verhuisd is naar vak 424 en 425. Verder vond mijn collega het vreemd dat de F-side zichzelf zo noemt, omdat de F toch ook de eerste letter is van onze grootste vijand. Daarnaast gaat de F-side bij een hele andere ingang [Zuid H] het stadion in dan ingang F. Ik vertelde mijn collega dat de naam F-side nog stamt uit de tijd dat de fanatieke aanhang in vak F van stadion De Meer zat. Ik legde hem verder uit dat het merk AFCA in principe niets te maken had met de AFCA Supportersclub en dat bussie 18 eigenlijk bus 25 is. Voor m'n collega was de verwarring even compleet. Ik legde hem uit dat niet alleen Ajax een lange en rijke historie heeft, maar dat dat ook voor de supportersgroepen geldt. Deze zijn vaak goed georganiseerd en uiten zich door middel van ludieke acties, spandoeken en songs. Steun voor de club is onvoorwaardelijk. Helaas bericht de media vaak alleen maar negatief als het over voetbalsupporters gaat. M'n collega wist dit allemaal niet. Wat een domme leeghoofden zijn die niet-voetbalsupporters ook eigenlijk. De Meersche Helden 2010 Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 33