P(im^ Interview Heel leuk dat het zo goed gaat met Arsenal, maar als Bergkamp toch zulke goede contacten met Arsenal heeft, behoort een samenwerkingsverband metAjax wellicht tot de mogelijkheden. "Ik zou een samenwerkingsverband leuk vinden, of dat er gaat komen weet ik echter niet. Wel weet ik dat Van Basten vorig jaar met Wenger heeft gesproken. Geen idee wat daaruit is gekomen. Maar ik denk dat het voor zowel Ajax als Arsenal fantastisch zou zijn; spelers die bij Arsenal net niet aan de bak komen, kunnen dan bij Ajax de competitie aangaan met de Ajax-spelers. Daardoor doen ze ervaring op. Bovendien komt de spelgedachte van de clubs overeen; beiden spelen in een aanvallend systeem. Het zou wel wat zijn." Terug naar Europees topniveau Het Bosman-arrest heeft eind jaren '90 op rigoureuze wijze korte metten gemaakt met het fenomeen clubliefde. Bergkamp bestrijdt echter dat spelersliefde voor een bepaalde club niet meer voorkomt. "Bij Arsenal heb ik bewezen dat het wel kan gebeuren. Ik kwam als buitenlander bij een nieuwe club en op één of andere manier pakte het me. Uiteraard moet het goede gevoel van beide kanten komen; van zowel de speler zelf als van de club, inclusief de supporters. Als een speler alleen voetballer is om geld binnen te halen en elke zomer bekijkt waar hij het meeste kan vangen, dan houdt het op voor clubs, daar kunnen clubs niet tegen vechten. Het is een beetje kenmerkmerkend voor het hedendaagse voetbal, dat vele transfereren, met meer geld als het grote doel. Misschien moeten clubs daarom een aantal dingen doen om goede spelers heel tevreden te houden, zodat ze bij de club blijven. Anderzijds zouden clubs wellicht niet met dergelijke typen voetballers moeten werken, en juist moeten inzetten op kwalitatief iets mindere spelers, die er wél voor willen gaan, die weten wat Ajax is; die weten wat een club betekent, zonder dat geld de absolute drijfveer is." Mocht het Ajax daadwerkelijk lukken een groep spelers samen te stellen, die weet waar Ajax voor staat en begrijpt wat benodigd is voor het topvoetballerschap, dan ziet Bergkamp Ajax weer Europees topniveau halen. Niveau 1995. "Als je kijkt naar het voetbal door de jaren heen, dan kun je een soort golfbeweging waarnemen: goede periodes afgewisseld met mindere periodes. AC Milan heeft dat meegemaakt en ik heb het zelf ook met Arsenal ondervonden. Ajax zit nu in zo'n mindere periode. De manier waarop je een goede periode inleidt is essentieel. Vooral de jeugdopleiding is daarin een belangrijke factor. Wanneer er een heleboel goede jeugdspelers doorstromen, en dan praat ik over jongens die dus weten wat Ajax betekent, waar de club voor staat en wat zij moeten doen om een topvoetballer te worden, dan kun je gemakkelijk weer vier of vijf hele goede jaren meemaken. Daarvan ben ik overtuigd." Pagina 25 De Meersche Helden 201

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 26