P^DTIDtID^ l(i^feg]0¥i][p) Interview □ver het enorme transferbedrag dat om Sulejmani's nek hangt is Bergkamp duidelijk: "Hij kan er niets aan doen dat hij voor zo'n groot bedrag is aangetrokken. Ik heb vroeger als speler ook wel eens te horen gekregen van: 'jullie verdienen genoeg,' maar ik werkte er zelf ook altijd heel hard voor. Ook ik speelde ondanks die vele inspanning wel eens een slechte wedstrijd, en dat gebeurde dan niet omdat ik dat expres deed. Ik vind echter wel dat profvoetballers een voorbeeldfunctie moeten vervullen door zichzelf te pletter te werken, zowel op trainingen als tijdens wedstrijden. Bovendien is inzet wél een aspect wat spelers in eigen hand hebben. Soms hoor je dat er spelers rondlopen met overgewicht, □at kan natuurlijk niet. Ik gaf als speler zijnde altijd alles, juist omdat ik de top wilde bereiken en van de spelers om mij heen verwachtte ik diezelfde instelling. Precies dat bedoel ik met het geval van Sulejmani: de spelers om hem heen moeten hem corrigeren. Voor zo'n jonge speler is dat heel belangrijk." [Supporters] Kritiek Bergkamp heeft in zijn spelersloopbaan Nederlandse, Italiaanse en Engelse supporters meegemaakt, met allen hun eigen kenmerken. Hij vindt Ajax-supporters niette kritisch. "De mate waarin Ajax- supporters kritisch zijn, is denk ik typisch Nederlands. Ik denk niet dat Ajax-supporters daarin uniek zijn. Bovendien vind ik dat Ajax-supporters van de spelers mogen verwachten dat zij honderd procent inzet tonen en dat die spelers een bepaald type voetbal laten zien. Maar voetballers mogen wel krediet hebben bij de achterban. Een voorbeeld vind ik Siem de Jong, die zich elke wedstrijd helemaal te pletter werkt, maar één foute bal en Siem hoort een fluitconcert. Dat vind ik onnodig. Het belangrijkste is het vertrouwen van de supporters inde spelers. Ik ga er namelijk vanuit dat je als voetballer altijd het maximale geeft. Althans, dat deed ik in mijn tijd wel continu. Dus ik ga er vanuit dat spelers zelf óók kampioen willen worden en als dat niet het geval is, merk je dat naarmate het seizoen vordert gauw genoeg aan die jongens: van die spelers die eigenlijk geen zin hebben om iets te bereiken. Wat ik zeg: als je als voetballer aan een seizoen begint en je hebt niet de drive om kampioen te worden, dan behoor je niet bij de club te zijn. Wederom een mentaliteitskwestie. Ajax moet daarom louter spelers aantrekken die bij Ajax passen." Ajax en Arsenal □at Bergkamp korte lijntjes heeft met Londen mag duidelijk zijn. Ook op het gebied van scouting komt de visie van de man die steevast per boot zeeën en oceanen overstak, overeen met die van zijn club uit Noord-Londen. "Ik denk dat je als scoutingorgaan heel erg scherp moet zijn en dat je risico's kunt, en soms moet, nemen. Niet alleen spelers bekijken en aantrekken die boven de rest uitstijgen. Juist die spelers nadrukkelijk bekijken die iets minder opvallen en waarvan je toch ziet dat ze beschikken over speciale kwaliteiten. Haal zulke spelers. Via de Ajax-opleiding moet je vervolgens proberen die kwaliteiten optimaal tot uiting te laten komen. Wanneer dat lukt is dat tevens de klasse van een trainer. Ik denk dat Arsene Wenger in deze het grootste voorbeeld is: die haalt jonge spelers waarvan je denkt: 'mwah, die hebben misschien wel iets,' en datgene wat Wenger in die spelers heeft gezien krijgt hij eruit, waardoor die twijfelachtige maar talentvolle spelers, grote spelers worden: het bewijs dat clubs niet alleen makkelijk moeten scouten." De Meersche Helden 2010 Pagina 24

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 25