PtitTMIS [BdtrWltkilDTfTip Interview Momenteel is Vermaelen een van de uitblinkers bij The Gunners, dus Wenger heeft het verkapte advies van zijn voormalige aanvaller bepaald niet in de wind geslagen. Bergkamp vervolgt: "Ik denk niet dat het per se zo is, dat de betere spelers uit de Nederlandse competitie automatisch slagen in het buitenland. Volgens mij kun je beter kijken naar wat voor type speler zo'n Europees topteam nodig heeft. Bij Vermaelen vielen zijn rust aan de bal en zijn inspeelcapaciteiten op. Daarbij had hij altijd een bepaalde versnelling in zijn spel en stond hij steeds zijn mannetje: hij kon duels aan. Dat kwaliteitenpakket vond ik passen bij de Premier League. Trouwens denk ik niet dat Arsenal Vermaelen gekocht heeft vanwege mijn gesprek met Wenger, maar ik kon die transfer dus begrijpen." "Verder vind ik het heel moeilijk om te zeggen welke Ajax-spelers passen bij andere competities. Waar ik veel naar kijk, zijn jongens die niet heel erg opvallen, maar die wel iets extra's kunnen brengen. Als jongens bepaalde vaardigheden bezitten, zonder dat die volledig benut worden, betekent dat niet dat zij niet belangrijk kunnen zijn. Zo vind ik de looptechniek van Gregory van der Wiel bijvoorbeeld prachtig: hoe hij kan versnellen en wat voor verschil hij direct maakt wanneer hij bij balbezit zijn snelheid goed gebruikt. Een vaardigheid waarmee hij ver kan komen, maar bij welke competitie hij past en op welke Mentaliteitsverschil Zonder dat hij wil generaliseren, zegt Bergkamp weldegelijk mentaliteitsverschillen te zien tussen zijn spelersgeneratie en de jongens die nu op het hoogste niveau acteren. "Als ik puur kijk naar het Ajax-team waarin ik speelde en ik vergelijk dat met de groep die ik vorig jaar tijdens mijn stagetijd aan het werk heb gezien, dan valt op dat wij destijds mondige jongens waren. Wij hadden duidelijke meningen over het voetbal en spraken die ook uit. Ik vond dat allemaal vrij vlak vorig seizoen. Jongens zeggen nu weinig tegen teamgenoten en tevens tegen de trainers. En dan bedoel ik niet dat ze naar de coach moeten roepen: 'je bent een klootzak,' of zoiets, maar gewoon van: 'trainer, ik zie dit anders'. Discussies aangaan en zeggen hoe jij het voetbal ziet als speler. Ik denk dat trainers dat fantastisch vinden. Tenminste, ik zou het als trainer enorm waarderen, want ten eerste weet een trainer daardoor dat een speler met het spelletje bezig is en ten tweede weet hij dat diegene voor oplossingen wil zorgen en bij wil dragen aan de teamprestatie. Op die wijze werkje samen ergens aan, mét de spelersgroep en mét de trainersstaf. Dat verschil op het gebied van mondigheid is denk ik een stukje mentaliteitsverschil. Overigens wijt ik dat niet aan de grotere hoeveelheid buitenlandse spelers in het team, want juist daar zit momenteel wel wat brutaliteit. Suarez heeft z'n woordje klaar en Sulejmani heeft ook wel wat dingen te vertellen. Ik hou niet van spelers die alleen maar meelopen: ik vind dat je wel ergens voor moet staan." De naam Sulejmani is gevallen. Het voor zestien miljoen euro van Heerenveen overgenomen talent, komt in Amsterdam na anderhalf jaar totaal niet uit de verf. Desondanks vindt Bergkamp, die tussen zijn periodes bij Ajax en Arsenal ook nog voor Inter Milaan speelde en daar zelf problemen ondervond met het vinden van zijn draai, Sulejmani een Ajax-speler. "Met zijn manier van voetballen kan Sulejmani een Ajax-speler zijn. Ook nu hij al anderhalf jaar in Amsterdamse dienst is. Als je puur kijkt naar zijn kwaliteiten dan zou hij het moeten kunnen waarmaken. Er moeten echter wel spelers om 'm heen staan die hem beter maken. Hij is natuurlijk nog vrij jong: op die leeftijd kunnen veel spelers zichzelf in het veld niet naar een hoger niveau tillen, daar zijn andere spelers voor nodig." positie, is moeilijk te zeggen. Pagina 23 De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 24