P(jro[]^ [BdD^tkiDOTfTip Interview Tegen de jongetjes die ik coach heb ik vaak gezegd dat er een gigantisch verschil is tussen vroeger en nu qua benaderwijze van jeugdspelers. Als jong jochie ben je nu al bijna een prof. Vrijwel alles wordt voor ze gedaan, het enige wat ze zelf moeten doen is hun tas meenemen naar huis, waar de spullen gewassen dienen te worden. Alleen dat komt nog overeen met mijn tijd in de jeugdopleiding. Verder zijn er zoveel verschillen: kinderen trainen nu vaker, de studie is een vast onderdeel van de jeugdopleiding en kinderen worden per busje van huis, naar De Toekomst, naar school, en weer terug naar huis gereden. Ik kon destijds hooguit studiebegeleiding krijgen, als ik dat al wilde. Nu hoort dat er gewoon bij. Een wereld van verschil vergeleken met vroeger." De omschakeling van voormalig topvoetballer naar trainer, heeft een tijd geduurd voor de persoon die in 1998 op het WK in Frankrijk, de wedstrijd tegen Argentinië besliste door een prachtige crossbal van Frank de Boer om te zetten in een fenomenaal doelpunt. "Die omschakeling naar trainer is nog steeds niet voorbij," aldus Bergkamp. "Ik moet eerlijk zeggen: voetballen is het lekkerste wat er is, trainer zijn is gewoon minder. Althans, ik vind het leuker om te voetballen. Maar met de leeftijd die ik nu heb, vind ik het coachen ook erg leuk." Realiteit wijst uit dat veel voormalig topvoetballers die zich wagen aan een trainerscarrière, bedrogen uitkomen en nooit hun spelerssucces kunnen evenaren als coach. Voorbeelden zijn Alfredo di Stefano, maar ook Marco van Basten en Diego Maradona hebben het vooralsnog niet gemaakt als trainer. Terwijl de Nederlandse topcoaches Louis van Gaal, Guus Hiddink en Dick Advocaat als speler nooit het werkelijke topniveau haalden. Bergkamp was zelf wél van dat topkaliber. Bang om te falen is hij echter absoluut niet. Ik ben daar ook helemaal niet mee bezig, ik ben nog niet eens toe aan het trainen van een eerste elftal. Voor mi| geldt: als ik de ambitie heb om trainer van een eerste team te worden, dan wil ik daarvoor eerst nog diverse stappen maken. In één keer een A-team trainen kan niet. Om die reden heb ik geen specifiek verwachtingspatroon met betrekking tot het verloop van mijn trainerscarrière in mijn hoofd. Ik heb mezelf twee jaar de tijd gegeven om te kijken hoe leuk ik het bij de D2 vind. Als ik na twee jaar concludeer dat ik het leuk vind, dan zit het wel in mij dat ik hogerop wil, een logisch gevolg daarvan zou het trainen van een oudere lichting zijn. Dat zijn de stappen die ik bedoel. Maar in hoeverre dat gebeurt, wanneer en tot waar heb ik totaal niet in mijn hoofd. Topclubcapaciteiten van Ajax-spelers Omdat Bergkamp vorig seizoen stage liep bij het eerste, kent hij de kwaliteiten van de meeste spelers uit de A-selectie. Toch blijft het wat hem betreft lastig om te beoordelen welke spelers van Ajax 1 over topclubkwaliteiten beschikken. Luis Suarez is wat dat aangaat een open deur, beaamt hij, maar verder blijkt het lastig beoordelen. "Ongeveer een jaar geleden heb ikArsene Wenger [trainer van Arsenal, red.) gesproken en heb het met hem toen over spelers gehad. Ik heb hem gezegd dat ik Vermaelen en Vertonghen behoorlijk goede spelers vond." De Meersche Helden 2010 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 23