P^DTIDtID^ Interview Stageperiode onder Van Basten Samen met ondermeer de ex-Ajaxspelers Fred Grim en Patrick Kluivert, behaalde Dennis Bergkamp onlangs zijn diploma voor de cursus Coach Betaald Voetbal. De afgelopen jaren hield de voormalig baltovenaar zich hoofdzakelijk bezig met het inleveren en verbeteren van cursusopdrachten. "Het was best pittig, een beetje alsof ik weer terug op school was. Ik heb er veel tijd in moeten steken, en ben blij dat ik het diploma nu heb," aldus de veertigjarige Amsterdammer die vorig jaar stage liep bij de A-selectie van Ajax, onder de reeds vertrokken Marco van Basten. Bergkamp geeft aan dat hij gedurende die stageperiode schrok van de media-aandacht voor kleine problemen bij het eerste team. "Probleempjes worden zo breed uitgemeten door de media, dat die kwesties uiteindelijk automatisch groeien, ook binnen de spelersgroep. Als Ajax bijvoorbeeld een keer slecht speelt, duiken media er direct bovenop, waardoor de slechte prestatie extra impact krijgt. Erg opvallend vind ik dat. Ik denk namelijk dat heel veel problemen gewoon binnen de groep op te lossen zijn. Maar als externe factoren ervoor zorgen dat kwesties buitenproportioneel groeien dan is dat moeilijk." Wat dat betreft neemt Bergkamp het voor Van Basten op: "Als er veel overdreven uitvergrote problemen plaatsvinden, word je daar volgens mij helemaal naar van. Zeker wanneer je er middenin zit, zoals Marco destijds. Ik kwam daarentegen slechts sporadisch met dat soort zaken in aanraking; ik was wel bij de trainingen, maar kon na afloop alles achter me laten, en ook loslaten." Echter geeft de huidige trainer van de Ajax D2 aan dat hij een vertrek van Van Basten, vroeger bij zowel Ajax als Oranje tevens teamgenoot van Bergkamp, niet zag aankomen. "Ik zag zijn vertrek niet aankomen. Er zijn andere momenten tijdens dat seizoen geweest waarop ik dacht: 'Jezus, volgens mij wordt Marco hier helemaal gek van'. Straks zegt-ie nog: 'weet je wat, het is mooi geweest'. Maar dan ging hij toch door. Het moment waarop hij daadwerkelijk stopte vond ik verrassend. Ik heb wel veel van dat stagejaar bij het eerste team geleerd, ik heb namelijk duidelijk kunnen zien dat er veel bij komt kijken wanneer je eindverantwoordelijk bent, want dat ben je als trainer. Er gebeurde voortdurend van alles." Bergkamp zag vorig jaar veel overeenkomsten tussen Van Basten als trainer en als speler. Vooral de manier waarop San Marco zich vroeger binnen de spelersgroep liet gelden, zag Bergkamp terug in de toenmalige hoofdcoach. "Van Basten heeft humor en dat gebruikte hij bij zijn manier van coachen. Hij kan heel duidelijk en streng zijn richting spelers, maar hij kan voor hen ook weer een soort vriend zijn. Dat herkende ik echt van vroeger; dat hij af en toe bikkelhard kan zijn in zijn beslissingen en uitlatingen. Wat ik interessant vond, is hoeveel tijd hij in zijn functie stak. Dat verwacht je misschien niet van voetballers of ex-voetballers. Mensen zijn wellicht geneigd te denken; 'die gooit er met de pet naar'. Maar Marco was constant aan het nadenken over spelsystemen en sprak daar vervolgens veel met de trainersstaf over." Omschakeling naar trainerschap Ooit, in de tijd dat Ajax nog in stadion De Meer speelde, liep Dennis Bergkamp zelf als jeugdig talent rond op De Toekomst. Nu is hij jeugdtrainer op het gelijknamige sportcomplex, wat sinds de clubverhuizing naar de Arena meeverhuisde naar Amsterdam Zuid-Oost. Bergkamp: "Ik heb De Meer natuurlijk meegemaakt als jeugdspeler, dus dit trainingscomplex is nieuw voor mij. Pagina 21 De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 22