P(§ wA jeiLa^^^D^yaDï]^ Highlow.nl J ohan Cruijff is al jaren buitengewoon kritisch over de jeugdopleiding van Ajax, die hij volstrekt onvoldoende vindt. Daar heeft hij gelijk in als je kijkt naar de doorstroming van spelers. Dan blijkt op een aantal posities Ajax ondermaats te presteren. Ajax blijkt vooral op te leiden voor andere clubs uit de hoofdklasse, Jupiler League en eredivisie. Is dat werkelijk de bedoeling? Sluitpost Met Maarten Stekelenburg heeft Ajax de beste Nederlandse keeper in huis. Dat wordt alom zo gesteld. Anderen zien liever Kenneth Vermeer onder de lat bij Ajax. Beide doelmannen maken fouten, dat is duidelijk geworden in de periode dat Kenneth Maarten verving. Je mag van een goede keeper verwachten dat hij niet alleen zijn doel schoonhoudt en punten voor zijn ploeg pakt, maar ook van achteruit zijn spelers coacht. Maarten coacht niet en lijkt vooral bezig met tempo uit het spel halen. Hij gooit de bal slecht uit. En vaak te laat en regelmatig tegen het lichaam van de verdediger voor hem. Maar zijn uittrappen zijn fenomenaal! Kenneth hoor je continu zijn spelers aanwijzingen geven. Als je deze twee even buiten beschouwing laat, wat heeft de jeugdopleiding van Ajax verder voortgebracht? leder seizoen schuift er een jonge keeper uit de A door naar Jong Ajax. Zo hoort het te gaan, maar de laatste jaren verdwijnen ze vaak in de vergetelheid. Letterlijk, zoals Koen Verhoef. Marco van Duin ging naar Haarlem. Ver ondermaats presterend een vaak onzekere factor voor Jong Ajax. Sergio Padt verdwijnt wellicht op huurbasis ook naar Haarlem, maar hij is wel een stabiele sluitpost. Omdat de reserve keepers van het eerste ook moeten spelen, krijgt Padt te weinig kans bij het tweede. Dus mag hij ervaring opdoen bij de satellietclub. Keept hij Van Duin uit het doel? Ik denk het wel. Jong Ajax houdt Marco Bizot over en hij mag het een halfjaar gaan proberen. Defensie Ajax heeft moeite met het opleiden van verdedigers. Vooral backs zijn schaars. Middenvelders werden de afgelopen jaren niet alleen in het eerste op deze lastige plek geposteerd, zoals Maxwell, Urby Emanuelson en Vurnon Anita, maar ook bij Jong Ajax. Nathaniel Will en Murat Yildirim zijn voorbeelden van verkeerd gebruikte middenvelders. Op de nieuwe oneigenlijke plek spelen ze dan onwennig zo goed en kwaad als het gaat hun wedstrijden. In het centrum staan over het algemeen ranke jongens. Geen boom van een vent, of een tank zoals Jaap Stam, om de aanvaller op te vangen, maar een te iele verdediger, met teveel ontzag voor de vaak fysiek veel sterkere tegenstander. Verdedigen lijken ze te leren door in het diepe gegooid te worden van het eerste. Toby Alderweireld en Gregory van der Wiel, nu aardige verdedigers aan de rechterkant, maakten bij Jong Ajax nog weinig indruk. De pressie, de fysieke strijd wordt nu veel vaker gezocht, maar het zijn geen bomen, geen tanken er staat geen huis. Vanuit de jeugd is er nog te weinig doorstroming voor die posities in de verdediging. Te weinig zekerheden om de vijandelijke aanval af te stoppen. Middenveld Aan middenvelders geen gebrek bij Ajax! Daley Blind, Siem de Jong, Jan-Arie van der Heijden, allemaal talentvolle spelers. Daley en Jan-Arie zijn al verhuurd, omdat Ajax ze nog niet in kan passen in het eerste. Middenvelders worden omgevormd tot verdedigers, omdat daar te weinig van opgeleid worden. Het is een probleem. Meeverdedigen is onvoldoende ontwikkeld, omdat in de jeugd toch alles wel met grote cijfers op de aanval wordt gewonnen. Daar is Ajax goed in, maar de opleiding richt zich teveel op de punt naar voren vanuit het middenveld, maar vergeet in te zetten op de verdediging zelf en al helemaal veel te weinig op de aanval. Aanval De laatste Ajax-spits uit eigen kweek was Patrick Kluivert. Sinds Ryan Babel is geen buitenspeler doorgebroken. Dat geeft te denken voor een offensieve club als Ajax. Zelfs bij Babel kun je je vraagtekens plaatsen. Is hij werkelijk zo goed? Ondanks zijn overstap naar het grote Liverpool heeft hij het daar nooit echt gemaakt. Babel is te beperkt, helaas, niet alleen technisch, maar vooral in karakter. Terug naar Ajax, de opleiding en het huidige eerste. Er komen voorlopig geen spelers van De Toekomst in aanmerking voor een plek bij Martin Jol's keurkorps. Marvin Zeegelaar is weer terug bij het tweede. Geoffrey Castillion mocht mee op trainingskamp, maar moet nog veel leren. Als hij het al redt, dan is hij de eerste jeugdspits sinds Kluivert die doorbreekt. Bij Ajax moetje als spits meteen klaar staan om er minimaal 20 per seizoen in te kunnen leggen. Geen praktijktraining, maar direct knallen. Luis Suarez, Klaas Jan Huntelaar, wie volgt hen op vanaf De Toekomst? Darko Bodul zou als spits die plek kunnen opvullen, maar met zijn ene jaartje bij Jong Ajax kun je hem nauwelijks eigen kweek noemen. De jeugdopleiding van Ajax leidt vooral spelers op voor de Jupiler League en de Eredivisie, maar niet voor Ajax zelf. Johan Cruijff heeft een punt als hij stelt dat er wat moet veranderen. Ajax moet spelers voor alle linies opleiden en niet deze pas op het allerlaatste moment hoeven om te scholen, omdat de jeugdopleiding heeft verzuimd in deze posities te voorzien. Het later inzetten van middenvelders voor verdedigende of aanvallende posities is misbruik maken van hun talenten. Veelzijdige inzetbaarheid van spelers is geen plus, maar een beperking van je opleiding! De Meersche Helden 2010 Pagina 32

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 33