j^gnpjgenswedstrjjd De Goeie ouwe tijd Foto's: Marco van Ham binnenhaalde, ook het voetbal van de toekomst is: aanvallend, gevarieerd, speels en spontaan. Zijn optreden in Spanje en de Verenigde Staten had de afgelopen jaren alleen maar negatieve verhalen over hem opgeleverd. Door blessures en duistere geldzaken waarin hij zich als zakenman van zijn naïefste kant liet zien, kwam hij niet meer toe aan het trapezewerk waarmee hij in het voetbalcircus zo lang op eenzame hoogte had gestaan. Het is dan ook duidelijk dat Cruijff het verjongingsproces bij Ajax in een stroomversnelling heeft gebracht. De aanzet voor het Ajax-van-nu is overigens enkele jaren geleden gegeven door Leo Beenhakker, die destijds goed genoeg was om de ontslagen Cor Brom op te volgen en zelf halverwege het seizoen 8Q-'81 als dank voor de bewezen diensten aan de kant werd geschoven. Voor het zover was en hij voetbalasiel kreeg bij Real Zaragoza in Spanje, had Leo Beenhakker zich als opbouwwerker al waargemaakt en had hij talenten als Rijkaard en Kieft al volop gelegenheid geboden om zich op het hoogste niveau waar te maken. Het bestuur van Ajax predikte, bij monde van voorzitter Harmsen, in die tijd eveneens het evangelie van de wederopstanding door het inzetten van de eigen kweek, maar voerde een uiterst merkwaardig beleid door - tegen de zin van Beenhakker in en zonder hem enige inspraak te geven - overbodige spelers als Wiggemansen en Ziegler aan te trekken, en ook een op blessures geabonneerde aanvaller als Hamberg onderdak te verlenen. Na afloop van de wedstrijd loopt Wim Kieft een beetje doelloos rond in de bestuurskamer van het Olympisch Stadion. Officials, bestuursleden, artiesten en zakenlieden zijn op het pompeuze kampioensbanket opzichtig en luidruchtig aanwezig. Spelers krijgen klopjes en zoentjes van mensen, die zichzelf verschrikkelijk belangrijk vinden. "Ik heb het je voorspeld, "zegt een balende Wim Kieft, "hier komen mensen, die je het hele seizoen niet op de tribune ziet. Daar heb ik goed de pest in. Ik vier liever feest met de spelers en de supporters. Maar je bent wel verplicht om hier even je gezicht te laten zien." Als de VIP's eindelijk zijn afgetaaid begint het feest voor Wim Kieft pas werkelijk. Met Peter Boeve, Dick schoenaker, Hans Galjé en Jesper Olsen stapt hij de Hoopman binnen op het Leidseplein. Binnen enkele minuten zit de bodega stampvol met Ajax-supporters, die hun idolen meesleuren naar het enige echte F-Side café, Jacobs Café in de Leidsestraat. Daar gooien spelers en supporters de remmen los. Eerder nog hadden F-Siders in hetzelfde café uitgeroepen: "We hebben geen pilsje gehad van Harmsen. Wij mochten niet in de bestuurskamer. Maar wij hebben Ajax het hele seizoen gesteund, waar Ajax ging, daar gingen wij ook." Pagina 29 De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 30