)ISA Interview Hoe vindt je dat sommige supporters tegen de titel Mister Ajax of Erelid zijn? Dit i.v.m. met dat je volgens hun Ajax spelers aan een andere club wilt helpen. Kortom, je verdient aan Ajax. Ik hoor dat ook, maar ik denk dat ze zich vergissen. Ten eerste vind ik het fijn als spelers zo lang mogelijk bij Ajax blijven. Wij begeleiden spelers op een goede manier en zijn niet zo'n zaakwaarnemer die alleen maar komt om de boel te verkopen. Wij begeleiden. Ik ben elke dag op De Toekomst om te kijken en te praten met zo'n jongen en om wedstrijden te zien. Als je een speler hebt van 1B jaar, dan verdien je niks. Pas als ie later goed verkocht wordt, ja, dan verdien je. In eerste instantie is het alles voor hem doen, waar de speler trouwens zelf niks voor betaalt. Dus ik weet niet waar ze het vandaan halen. En als wij uiteindelijk een speler zo goed gemaakt hebben en Ajax verkoopt hem voor 30 miljoen dan hoor je niemand. Ik begrijp het niet, we proberen ze echt zo lang mogelijk bij Ajax te houden omdat we voor deze club zijn. Ik ben Ajacied, als ze verliezen ben ik de eerste die er ziek van is. Wat wij doen is een soort opleiding, we doen zo veel voor die jongens. Toen John Heitinga geblesseerd was reed ik met hem naar de KNVB, en bracht hem weer terug en nog meer van dat soort dingen. Kijk, dat wordt niet gezien, maar dat telt ook mee. Dan op een gegeven moment gaat Heitinga weg, na velen jaren voor Ajax te hebben gespeeld. De club vangt dan 10 miljoen voor een speler die niets gekost heeft! Dan brengen we toch geld binnen? In je boek heb je het over een verkeerd aankoopbeleid: er wordt niet geluisterd naar adviezen van mensen met kennis. □at er verkeerde jongens zijn gehaald, ja dat is op zeker. Ik vind dat je in je eigen jeugd moet zoeken. En het zijn vaak ook geforceerde aankopen geweest, ook vaak onnodig. Maar dat begrijpt iedereen, daar moeten we ook niet meer naar kijken. We moeten vanaf nu niet meer achteruit kijken, alleen nog maar vooruit. Wie zijn al goed bezig, we gaan naar een kleinere kern: geen 30 spelers meer, maar een stuk of 20 a 22. En daarachter 4 of 5 jeugdspelers, die je kan laten invallen als je met 5-0 voorstaat, zodat ze later een vaste waarde kunnen worden. Is Ajax door de jaren heen veel veranderd? Ja, sinds 1995. Nadat we de mooie jaren hadden, zitten we nu al 15 jaar te wachten op een beetje Ajax-voetbal. En waar het aan ligt... Ik denk ook dat er anders gespeeld wordt. Ik blijf zeggen dat Ajax het sterkst is met buitenspelers, en die hebben we niet. En dat is vreemd. Ik zie ondanks alles in de jeugd 3 buitenspelers. En als die goed worden begeleid, kunnen dat spelers worden voor het eerste elftal. Is de beursgang wel goed geweest voor Ajax? Nee, achteraf niet. Het was snel geld genereren, maar nu kan je zeggen dat het niet goed is geweest. Wordt Ajax weer een Europese topclub? □at zal heel moeilijk worden. Als je een speler hebt die het goed doet, zegt ie na twee jaar: tot ziens! En dan moet je weer helemaal opnieuw beginnen. In Engeland bijvoorbeeld hebben ze 70 of 80 miljoen om jaarlijks spelers te halen dus die pakken de beste weg. En wij moeten eerst weer bouwen. Je hebt tegenwoordig niet meer zoals wij vroeger 5 jaar hetzelfde elftal. Dat krijg je nooit meer voor mekaar, dat is het grote probleem voor een klein land als Nederland. Het grote geld dat spelers kunnen verdienen hou je niet meer tegen. Cruijff, moet hij niet meer betekenen voor Ajax? Ja, ik zou het in ieder geval zeer fijn vinden. Ik heb altijd gezegd, we hebben zoveel mooie spelers gehad in het verleden. Ik ben altijd voorstander geweest van een commissie van 4 of 5 man. Er komt dan geen speler binnen als ie niet door de commissie is beoordeeld. Je kan altijd een foutje maken maar er komt dan over het algemeen geen verkeerde aankoop meer bij Ajax. Pagina 23 De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 24