Bobby Haarms Interview Wat is uw favoriete Ajax-moment? "Vele. We hebben meerdere wereldbekers en Europa Cups gewonnen. Dat is natuurlijk feest. Je raakt er nooit aan gewend. Grandioos. Maar ook altijd met een gedisciplineerde ploeg. We hadden altijd een goed elftal." U bent geboren in het jaar dat De Meer werd geopend. U heeft ook jaren tegenover het stadion gewoond en heeft het gebouw ook weer ten gronde zien gaan. Mist u De Meer wel eens? "Ja. Het was niet groot met zijn 20.000 man, maar het was heel speciaal. Ik weet nog dat als ik met mijn auto de poort binnen reed, het was alsof de heilige geest over je heen kwam. Dat mis ik wel eens." "Ik ben natuurlijk ook tegenover De Meer geboren. Als jongetje van 5, B dacht je dan: oh, ik hoop dat ik ooit in dat stadion mag voetballen. Ik hoop dat ik ooit de kans krijg. In '47 kreeg ik die kans bij proefwedstrijden voor de jeugd. Je moest dan voor een ballotagecommissie komen om te kijken of je wel netjes met twee woorden sprak. De discipline was daar al aanwezig. De trainer, dat was Jack Reynolds. De legendarische Jack Reynolds." U heeft ook wel eens gezegd dat Jack Reynolds uw grote leermeester was. "Ja. Dat was een Engelsman. Voor de oorlog was ie al trainer bij ons. Toen kwam de oorlog, en werd ie gedetineerd. De dag na de bevrijding was ie alweer trainer van Ajax. Als jong jochie, maakte ik ook iets bij hem mee. Hij zei altijd: als ik hetfloitje floit, dan is het stiel de bal. En wat doet deze klootzak: ik tik nog ff de bal an. Kon ik meteen gaan douchen. Ik schrok me dood, ik dacht dat ik nooit meer terug mocht komen. Zo streng was ie. Gelukkig mocht ik nog wel terugkomen, hij zag blijkbaar toch iets in Was Michels misschien nog groter? "Ik denk niet dat je ze met elkaar kan vergelijken. Rinus kwam van JQS. Ajax stond op dat moment onderaan, op een degradatieplaats. We zijn dat seizoen toch nog 3e geworden. Rinus heeft natuurlijk ook onder Reynolds getraind, dus die heeft ook iets van hem meegekregen." De Amsterdam Arena is een veredelde evenementenhal. Wat vindt u ervan dat het niet gewoon Rinus Michels Stadion heet? "Nou, je haalt de woorden uit mijn mond. Ik denk dat als we de Amsterdam Arena het Johan Cruijff Stadion hadden genoemd, dat we dan nog beroemder waren geweest dan we al zijn. Johan heeft natuurlijk een verschrikkelijk grote naam in de wereld. Je hoeft waar ter wereld niette vragen waar de Arena ligt, nee je vraagt naar Johan Cruijff en ze weten het te vinden. Hij is voor iedereen de grootste voetballer die we ooit hebben gehad. Ik heb dat ook wel eens gevraagd aan het bestuur van de Arena. Maar dat is hun keus." Sinds Ajax naar de Arena is verhuisd, is het geen club meer maar een bedrijf. Is Ajax niet killer en zakelijker geworden? "Dat is de tand des tijds. Als ik vroeger nog wel eens terug kijk naar het elftal van de tijd van Jari Litmanen, dan denk ik wel eens: Jezus, waren we zo goed, was het zo'n goed elftal? Liep het dan niet, dan naaide je ze lekker ff op in de kleedkamer. Dat was geweldig. Dat is nu anders." Maar heeft dat ook bijvoorbeeld niet met de beursgang te maken? "Dat is me ook al eens door Haanstra gevraagd voor een documentaire over Ajax. Ik heb daar geen verstand van. Als het goed is, dan is het prima. Als het niet goed is, dan zien we het wel." Pagina 23 De Meersche Helden 2010

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2010 | | pagina 24