P® m®©G^ m\n\ [M^tFSOQTl 10 e macht van onze huidige trainer gaat verder dan zijn invloed binnen de ivoren torens binnen Ajax en alleen direct rondom het team. Waar we vlak na zijn aanstelling vooral konden reageren op zijn aankopen en aanpassingen zoals de daadwerkelijke verhuizing naar De Toekomst blijkt Martin nog veel meer in zijn mars te hebben. Martin heeft body, karakter, charisma en zijn eigen stijl. Hij is geduldig, leert spelers met teleurstelling omgaan en is niet bang om 'verkeerde' dingen te roepen. Nooit. Zo is hij opmerkelijk eerlijk richting de media wanneer zij hem het vuur aan de schenen proberen te leggen, maar lang niet alles wat hij zegt wordt gepubliceerd. Hoe mooi het nieuwtje ook is, wanneer Martin aangeeft dat hij liever heeft dat iets niet geplaatst wordt, gebeurt dat ook niet. Waar de vorige trainer nog volledig door perschef Brinkhuis moest worden geïnstrueerd hoe zich te gedragen en wat te zeggen tegenover het vaderlandse journaille schuift Jol hem haast als een klein kind lachend opzij. Natuurlijk mag hij met Martin meelopen en achter de grote tafel met microfoons zitten, het openingswoord doen en de journalisten aanwijzen die een vraag mogen stellen, maar Martin is "calling the shots"Martin heeft een aantal mensen om zich heen die dagelijks de kranten nalopen en het internet afstruinen naar berichten over de heer Jol. Wanneer de inhoud hem niet bevalt kan hij op meedogenloze wijze zijn gram halen door de journalist een tijdje te negeren. Journalisten kijken dus wel uit wanneer ze iets plaatsen waarvan ze weten dat dit niet in goede aarde zal vallen. □p deze manier trekt Jol zelf aan de touwtjes en voorkomt hij veel onrust in de media. Ook hebben we kunnen zien dat hij iets bezit dat voor niet alle oefenmeesters is weggelegd. Hij leest het spel en is in staat om tijdens de wedstrijd zijn team om te zetten op cruciale posities waardoor hij een wedstrijd naar zijn had kan zetten. Dit is slechts weinig trainers gegeven en het is dan ook een geruststelling om te zien dat Ajax eindelijk weer een trainer heeft die dit kan. Wellicht het beste voorbeeld is de wedstrijd in Alkmaar waar hij met een simpele tactische wissel in de rust de wedstrijd liet kantelen. Hij offerde Pantelic op en bracht Gabri waardoor Ajax het middenveld in handen kreeg. Vervolgens waren het Urby, Suarez [2x] en Van der Wiel die het net vonden en Ajax met een 2-4 van het veld afstapte. Spelers geven aan blij te zijn met de Scheveninger en ondanks dat natuurlijk niet iedereen speelt is het heerlijk rustig binnen de selectie. Spelers weten waar ze aan toe zijn en niemand is heilig. Daar waar aankopen over het algemeen direct moeten spelen kiest Jol simpelweg voor de beste. Atouba moet momenteel Anita en Urby voor zich dulden en komt pas aan spelen toe wanneer een van beiden geschorst of geblesseerd is. Pantelic krijgt van Jol voldoende speelminuten om zich aan te passen in Amsterdam en Aisatti kan zich op de achtergrond rustig verder ontwikkelen. Dok de komst van nog een middenvelder [Demy de Zeeuw] levert veel minder problemen op dan vooraf verwacht omdat Jol hem gewoon samen met Gabri en Enoh op het middenveld posteert. In de afgelopen weken waarbij Ajax een loodzwaar programma had hield Jol het hoofd koel en waren de resultaten prima te noemen. In 22 dagen tijd de werden achtereenvolgens Willem II [4-0], Dinamo Zagreb [2-1 AZ [2^f], FC Dordrecht [1-2], Feyenoord [5-1 en nogmaals Dinamo Zagreb [0-2] aan de zegekar gebonden. Alleen de laatste wedstrijd in de cyclus, op bezoek bij FC Twente ging verloren. In een gelijkwaardige wedstrijd waarbij beide teams geen fouten durfden te maken en het initiatief aan beide kanten ontbrak won de plaatselijke FC na een goal uit een standaardsituatie waarbij de verdediging van Ajax niet goed reageerde. Een teleurstellend einde van een zeer goede reeks waardoor we nog op drie fronten mogen acteren. Dit, samen met het feit dat Jol openlijk rondkijkt of hij oud-Ajacieden terug kan halen, geeft de burger moed en zorgt voor een stijgende populariteit van de trainer die hierdoor weer machtiger wordt. Momenteel ligt het Ajax-schip met Jol aan het roer op koers en vaart het kalmpjes verder. De Meersche Helden 2009 Pagina 34

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 35