1 orracio H §10 De Goeie ouwe tijd Op 7 mei 1950 vond in Heerenveen een "voetbalmirakel" plaats. De locale voetbaltrots won die gedenkwaardige zondagmiddag met 6-5 van Ajax. De eindstand was al hoogst opmerkelijk, de manier waarop ze tot stand kwam haast ongelooflijk. Na een uur leidde het tot dan superieure Ajax nog met 5-1En geen weldenkend mens twijfelde, logisch, aan een Amsterdamse zege. Maar o wonder, ineens kregen Abe en zijn kornuiten de geest, Rinus Michels, Joop Staffelen, Car van der Hart, Guus Drager, Cor van der Hoeven en al die andere hoofdstedelijke coryfeeën wisten niet hoe ze het hadden en werden met orkaankracht de kalkende Friese arena uitgeblazen. Wim Molenaar, de boezemvriend van wijlen Abe Lenstra, was destijds één van de elf Friese helden. Aan de hand van deze Wim Molenaar Rinus Michels scoorde twee keer in die gedenkwaardige Heerenveen-Ajax van ruim veertig jaar geleden. "Ik kan het me niet meer herinneren." Michels kan zich het wonder van Heerenveen nog maar vaag voor de geest halen. De 6-5 uitslag weet hij nog wel. "Ik kan me nog herinneren dat het een zeer vreemdsoortige wedstrijd was. En dat het voor ons een gelopen koers leek toen we in tweede helft met, naar me dunkt 5-1 voor kwamen. En ik weet ook nog wel," gaat Michels verder, "dat we uiteindelijk met 6-5 verloren. Maar hoe dat allemaal precies in zijn werk is gegaan, weet ik niet meer. Daarvoor is het te lang leden. Maar het is in ieder geval een hele bijzondere en spectaculaire wedstrijd geweest, dat kan niet anders. Het was de grote tijd van Abe." "Zeg boer, je mag er wel eens iets aan gaan doen," grinnikte Ajax-aanvoerder Joop Staffelen meesmuilend, terwijl hij met Abe Lenstra de kleedkamers opzocht voor de welverdiende thee. Zo'n 20.000 muisstille toeschouwers op de tribunes keken verbijsterd naar het scorebord: Heerenveen 1 -Ajax 5. Het was 7 mei 1950, kwart over drie op een zonnige zondagmiddag. Heerenveen en Ajax standen tegenover elkaar in de competitie om het Kampioenschap van Nederland, waarin ze overigens beide al kansloos waren voor de titel. Abe krabbelde eens in zijn befaamde kuif, maar antwoorde niets op het plagerijtje van de Ajax-aanvoerder. Jaren later realiseert Joop Staffelen zich dat juist die denigrerende opmerking wellicht de inleiding is geweest tot de complete metamorfose die Heerenveen onderging. "Ik speelde zelf tegen Abe," zegt de man die dertien jaar in het eerste van Ajax stond. "En ik kende hem van haver tot gort doordat wij bij de wedstrijden van het Nederlands Elftal altijd bij elkaar op de kamer lagen. Als voetballer was hij een buitengewoon bekwaam technicus, maar soms wat lui. Naar buiten was hij een beetje stug, maar als je hem beter leerde kennen was het een heel gezellige kerel, die enorm veel plezier kon maken. Ik kon hem bij Oranje uitschelden voor alles wat mooi en lelijk was. En daarom kon ik dat geintje in de rust van Heerenveen-Ajax ook maken. Hij wist wie het zei en hij wist ook dat ik veel waardering voor hem had." Maar Staffelen raakte kennelijk een gevoelige snaar. Je moest Abe niet kwaad maken. Dan was hij op de groene mat tot alles in staat. Zijn echtgenote Hil Wisman vertelde eens: "Ik kende Abe al een tijdje, maar echt verkering kreeg ik met hem op 18 februari 1939 tijdens een feestavond van de gymnastiekvereniging WIK/FTC. Het werd nachtwerk en bijna het hele eerste elftal van Heerenveen was aanwezig. De volgende dag moesten ze in Veendam spelen. gaan we bijna zes decennia terug in de tijd. Pagina 27 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 28