G anno 2001 ^Soedemiddag! Of moeten we zeggen goedenavond? Het moment waarop deze De Meersche Helden wordt gelezen zal voor een ieder verschillen. Na aankoop gelijk even snel de foto's checken van de tifo. Dan snel door naar de koppen van interessante stukjes proza of enkele opvallende quote's. Alhoewel we helaas te weinig van dat laatste tegen komen. Politiek correcte uitspraken, altijd de juiste verwoordingen... Wij hebben er niet veel mee, al is het begrip er natuurlijk wel. Juist daarom is het goed dat er nog een onafhankelijk, kritisch, blad als deze zijn werk blijft doen. Gewoon, omdat het kan. De Meersche Helden als de stem van de Amsterdamse tribunes, het orakel. De Klassieker De wedstrijd van het jaar: AFC Ajax - feyenoord. Cliché? Nee, zeker niet. Nooit niet. Al eerder schreven wij in De Meersche Helden dat VAK410 'geen blad voor de mond neemt', ook op onze tekstdoeken niet. Op 1 november werd deze uitspraak weer kracht bijgezet. 'Vanaf hier hadden wij harnas, harnas, joden aan het gas' willen horen', een doek dat werd opgehangen op het hek bij het stadion treinstation. 'Liever dat ze 'harnas, harnas, joden aan het gas' scanderen, dan een Job Cohen die het nooit zal leren.' Een doek dat omhoog werd gehouden in de eerste helft van de klassieker. Ongenuanceerd? Jazeker, dan komt de boodschap over. Duidelijkheid, daar zijn wij ultras voor. Ultras zeg je? De ultra is iemand die steevast gelooft in iets en dat altijd zal verdedigen, ongeacht de moeilijkheden en de gevaren. Het is niet hij die ingaat op het hoogste bod, maar hij die trouw blijft aan zijn groep en zijn bache. Vriendschappen gebaseerd op fundamentele waarden. Hij doet niet aan verraad of achter iemands rug om praten. Hij geeft niet op en kan niet gestopt worden. Hij vecht tot de laatste adem en wanneer z'n maat in gevaar is loopt hij niet weg, maar helpt hij hem om beiden te redden. Hij wil niet de beste zijn, maar laat zien dat hij met eer deze titel verdient. Wetende dat een man van waarde niet praat, maar doet. Fundamentele eisen zijn loyaliteit, eer en passie. Zonder deze ben je een onzeker iemand in een volk van de gelovigen. Want 'gloria' is geboren uit de heldendaden van mannen die niet bang waren om hun leven te geven voor hetgeen waarin ze geloven. Ultra zijn, is een breuk. Een breuk met de gewoontes en het conformisme van de maatschappij, een breuk met de hindernissen en de vooroordelen, met werk en de familie. De vrijheid om iets te zijn wat niet gelimiteerd is tot een serie van gedragingen gecodeerd in het dagelijkse leven. Ultras is een overdrijving, die niet per sé op een negatieve manier moet worden bekeken. Het is een overdrijving van vriendschap, van samenhang, de divisie van elk soort ervaring. Een overdrijving van een totaal bevredigend leven. Pagina 25 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 26