Pd) ^IMiDg) feË Stoute ©DmTO B. van Mokum ^ïergkamp, Litmanen, Ibrahimovic, Sneijder, Cruijff, Van der Vaart, Kluivert, Van Basten, Keizer, Suarez. Allemaal Ajacieden waar het publiek voor naar het stadion kwam, of komt, in het geval van Suarez. Graag zou ik één naam aan dat befaamde lijstje willen toevoegen. Die van Atouba, Thimothée. Zonder al te cynisch over te willen komen, en een speler na een paar wedstrijden al te willen veroordelen, belicht ik ditmaal zonder enige gene de voetbalcapriolen van de nieuwe linksback uit Kameroen. Toen hij in de basis startte tijdens het topduel in Eindhoven een aantal weken geleden, zag het er in eerste instantie nog enigszins hoopvol uit. Ik herinner me een mooie lange crossbal [die ook aankwam). Kopduels werden eenvoudig gewonnen en er liep gewoon een ijzersterke beer rond, waar zelfs K1 -vechter Sem Schilt zenuwachtig van zou worden. Vanaf de tweede helft van diezelfde wedstrijd, bleek echter dat deze jongen geheel andere kwaliteiten heeft: het is een geboren entertainer. De Toon Hermans van het voetbal. De Hans Teeuwen van Ajax. Een creatieveling, die op alles behalve zijn voetbalcapaciteiten beoordeelt dient te worden. Nog nooit in mijn leven heb ik een linksback gezien die bij ieder balcontact probeert te tonen dat Ronaldinho z'n trucs van hem heeft geleerd. Ik lach me dood om die gozer. Atouba maakt in de laatste linie kapbewegingen waarbij mij het 'die scheurt alles in één keer af-gevoel bekruipt. Die man breekt zijn beide benen nog eens bij een dergelijke beweging. Maar even serieus, Atouba gaat veelvoudig in de fout door die kunstjes van 'm. Oftewel, hij is een gigantische risicofactor in de Ajax-defensie. Eigenlijk zou iedereen die in de fanshop een Ajax-shirt met de naam Atouba achterop koopt er gratis een clownsneus bij moeten krijgen. Alleen een zeehondendribbelaar en de legendarische woorden 'hooggeëerd publiek' weerhouden Martin Jol ervan eruit te zien als een begaafd spreekstalmeester. Met de Arena als circusdecor. Jol zal zelf hopelijk reeds z'n twijfels hebben over deze bijzondere Afrikaanse aankoop, die eerder onder Jols bewind voor Tottenham Hotspur en HSV speelde. Door Jol z'n aankoopbeleid krijgen mensen zoals ik namelijk de kans om zijn aankoop eens flink te 'René van der Gijpen'. Dat wil zeggen: een semi-grappige danwel schijtlollige opmerking maken over een voetballer, om vervolgens zelf dusdanig hard te lachen om die zelfgeplaatste opmerking, dat de rest van de aanwezigen simpelweg wel móéten volgen. Persoonlijk zie ik sowieso liever een jeugdspeler voetballen dan een oudere speler uit het buitenland die daarbij waarschijnlijk ook nog eens flink op de loonlijst drukt. Als een jeugdspeler een fout maakt dan is dat begrijpelijk. Wanneer een routinier met internationale ervaring de fout in gaat dan is dat lachwekkend, en bovendien verwijtbaar. De technische staf is net zo schuldig als de speler zelf. Maar goed, voor hetzelfde geld speelt Atouba volgende week de sterren van de hemel en kan dit stuk papier rechtstreeks bij het chemisch afval. Al heb ik daar, helaas, een hard hoofd in. Momenteel is de Arena als een circus en is dit voetbalseizoen als een trapeze act. Uiteraard hoop ik dat Ajax onder Jol veilig de overkant haalt. Zelfs met een clown als Atouba. De Meersche Helden 2009 Pagina 4

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 5