[MidÉkioiig De Goeie ouwe tiid Johan Neeskens greep zijn kans door frank en vrij te debuteren en stal hij de harten van de fans door zijn hartverwarmende energie, die hij in dienst stelde van het elftal. Neeskens was altijd bereid het vuile werk op te knappen, waarvoor sommige sterren zich niet geroepen voelden. Neeskens voetbalde, eerder verrast, in de waan dat hij niets te verliezen had. Dus maakte Neeskens in één keer de stap van tweede divisie naar de Eredivisietop; dus debuteerde hij een maand later in het Europese bekertoernooi; en weer een [ruime] maand later keurde bondscoach Fadrhonc hem het Oranjeshirt waardig in de zware uitwedstrijd tegen Oost-Duitsland. De loopbaan van de introverte, zeer bescheiden Johan Neeskens leek op die uit een sprookjesachtig jongensboek. Uiterlijk onbewogen verwerkte Neeskens zijn successen in 'Ajax Wonderland'. Zijn onstuimige stijl van tackelen vrijwaarde hem op wonderbaarlijke wijze voor blessures. De kritieken waren lovend, de Ajacieden accepteerden hem als vanzelfsprekend en het applaus bracht Nees, zoals hij ook wel werd genoemd, niet van de kook. Tenminste, zo léék het. Neeskens, dat was zo'n ijskouwe, zo'n bikkelharde en zo'n onverschillige prof, die had geen last van al die spanningen, zoals de meer gevoelige voetballers, zei men. Het was echter de slimme Michels niet ontgaan dat de machinale bewegingen van de jonge Neeskens stokten. Maar Michels was niet de eerste die aan zag komen dat Johan Neeskens de reactie kreeg, die hij wel móést krijgen. Omdat Michels nou niet bepaald een liefhebber was van het persoonlijk gesprek, ventileren de Ajacieden niet zelden hun nood bij Salo Muller, de bezige fysiotherapeut. Muller vormde de praatpaal voor de spelers. Hij wist als geen ander wat er onder de spelers leefde, wat hun moeilijkheden, eigenaardigheden en twijfels waren. Salo Muller verstond als geen ander zo'n belangrijke aspect van z'n werk: hij was een gepassioneerd luisteraar. Neeskens had behoefte aan de overtuigingskracht van Salo Muller. Die praatte hem de grote nervositeit uit zijn hoofd, die prentte hem in dat hij 't ook deze wedstrijd weer kon opbrengen. En dan pas ging Johan Neeskens naar bed, gesterkt en gerustgesteld. En het ging ook steeds. Tot april, toen Neeskens Muller bekende dat hij zich minder voelde: "Als ik goed draai, kan het me niet schelen als de andere spelers op- of aanmerkingen hebben. Dat stimuleert me alleen maar. Maar zodra ik het gevoel heb dat het mis is met me, klap ik dicht als andere spelers wat zeggen. Dan raak ik helemaal geen bal meer goed." De Meersche Helden 2009 Pagina 30

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 31