W^HOtI (sld? Interview Van een collega hebben wij gehoord dat je handtekeningen op je camera hebt staan, toevallig ook die van Jaap Stam? "Ik heb nog nooit iets aan spelers gevraagd, geen handtekeningen of shirts. Maar inderdaad er staan drie handtekeningen op mijn camera, die van Maradona, Johnny Heitinga en Wesley Sneijder. Johnny en Wesley heb ik vanaf hun zevende jaar gefotografeerd. Met hen heb ik een bijzondere band, vooral met Johnny. Nog steeds! Ik heb ook zijn laatste Ajax-shirt gekregen, daar heeft hij ook van alles opgeschreven zoals bijvoorbeeld; 'bedankt voor alles wat je voor mij gedaan hebt'." Je hebt de digitalisatie op fotogebied van dichtbij meegemaakt, was jij blij met die ontwikkeling? "Aanvankelijk dacht ik dat ik er blij mee zou zijn. In 1998 begon het allemaal zo'n beetje. Vroeger zaten wij allemaal met chemicaliën te klooien en te slepen, het was altijd vuil werk. Ik verwerkte eigenlijk maar twee of drie foto's per wedstrijd. Die stuurde ik vervolgens door en dat was het. Wij fotografen dachten allemaal: 'metdigitale camera's wordt het een stuk makkelijker'. Alleen dat is niet helemaal waar, het proces is schoner geworden en er is geen afval meer. Het nadeel is echter dat het leven zo snel wordt. Op het moment dat iemand een foto maakt, wilt de krant hem eigenlijk direct hebben. Daar worden fotografen niet altijd blij van. Het betekent ook dat er niet meer altijd naar kwaliteit gekeken wordt. Tegenwoordig worden er zelfs foto's geplaatst die met mobiele telefoons gemaakt zijn, bijvoorbeeld bij de moord op Theo van Gogh. Anderzijds kost digitale fotografie meer geld, denk aan po's en software." Is er tegenwoordig meer concurrentie, omdat meer mensen van zichzelf denken foto's te kunnen maken? "Vroeger, in het analoge tijdperk, was het vak fotograaf beschermd, maar sinds een aantal jaren is het een vrij beroep geworden. Dat houdt in dat iedereen zich fotograaf mag noemen. Ik mocht vroeger de statussen 'portretfotograaf' of 'studiofotograaf' niet op mijn visitekaartje zetten. Overal waren papieren voor nodig, dat is nu veranderd. Dat is wel jammer." Je bent met Ajax overal geweest, wat is het mooiste moment dat je hebt meegemaakt als Ajax- supporter? "Dan kom ik al snel uit bij Wenen, Tokyo of de halve finale in het Olympisch tegen Bayern München met die pegel van Finidi. Wanneer er heel veel spanning op staat, dat boeit mij het meest. 1992 Torino thuis. Beroepsmatig en als fan, was het thuisbezoek met Danny Blind bij de zieke Dennis Bergkamp ook een heel bijzonder moment. Dat Dennis daar met de UEFA Cup op dat bedje zat; dat ik dat mee mocht maken. Dp dat soort momenten hou ik het niet droog." En wat is jouw mooiste moment als fotograaf? "Ja, dat is moeilijk. Dat moment kan bij wijze van spreken vandaag nog komen. De elleboogstoot van Jan wouters tegen Paul Gascoigne inde wedstrijd Nederland-Engeland in 1993, in het Wembley stadion, is echter wel zo'n moment. De foto die ik daarvan schoot is één van mijn beroemdste foto's geworden en ging destijds de hele wereld rond. Of in 1995 de rondvaart in de Amsterdamse grachten, na de Champions League finale in Wenen. Dat was ook zo'n moment. Ik zat als enige fotograaf op de boot met de spelers. Ik wist niet wat ik meemaakte. De adrenaline schoot door mijn lichaam, de hele godganse dag. Er gebeurde zoveel die dag dat ik niet wist waar ik moest kijken, echt ongelofelijk. Dok de spelers op de boot zeiden: 'dit maken we nooit meer mee'." De Meersche Helden 20Ü9 Pagina 22

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 23