[Lj®[LDD© WiDDTl (si© Interview □acht je vroeger, als kleine jongen, later word ik sportfotograaf? "Ik ging vroeger altijd naar het motorracen en ik kom vanaf mijn vijfde bij Ajax. Toen al, bij welk sportevenement ik ook was, wilde ik zo dicht mogelijk bij de sporters zitten. Ik dacht toen nog niet zo aan sportfotograaf als beroep maar het trok me op één of andere manier wel. En uiteindelijk is het dat wel geworden." Heb je ooit een opleiding tot fotograaf gevolgd? "Nee; het is doen, doen en nog eens doen, en leren van gemaakte fouten. Ik ben een makkelijke prater, dus dat doe ik veel met collega 's. Daar leerde ik van. Ik keek naar de jongens die er al jaren liepen en werd op die manier stapje voor stapje steeds wat wijzer." Ben je altijd sportfotograaf geweest? "Nee, ik heb bijvoorbeeld de val van de Berlijnse muur gefotografeerd, ik heb bij Ceausescu gezeten voordat hij geëxecuteerd werd. Kortom, ik heb van alles gedaan qua perswerk. Op een dag komt Ajax bij je; 'Louis wil je onze fotograaf worden?'. Hoe ging dat precies? "Tijdens mijn perswerk deed ik veel sport. Ik kwam toen in contact met het bedrijf Inter Football, van Maarten de Vos. Ik ben toen begonnen met een eigen bureau, als freelancer voor Maarten de Vos. □at was in 1986. Ik kon vervolgens bij Maarten de Vos in vaste dienst komen, en zijn bureau deed Ajax. Alles wat met de club te maken had, van reclame tot programmaboekjes, dat regelden wij. Na anderhalf jaar in vaste dienst besloot Ajax om die zaken zelf te produceren. En Ajax nam mensen over die bij Inter Football weggingen, waarbij onder andere teammanager David Endt. Ook ik ging freelance voor Ajax werken, echter wel onder contract. En dat heb ik bijna 20 jaar gedaan. In 2001 heeft Ajax mijn archief overgenomen, sindsdien ben ik in vaste dienst bij de club." Heb je nooit getwijfeld om jouw archief door Ajax te laten overnemen?. "Nee nooit, geen moment. Wat moet ik dan? Als ik er straks niet meer ben gaat misschien al het materiaal in de prullenbak. Nu is dat allemaal geregeld: ik laat alles na aan Ajax. □at wil niet zeggen dat ik niks meer te zeggen heb over mijn foto's. Alleen alle rechten en financiële zaken die er aan vastzitten liggen bij Ajax." Met een foto van Jaap Stam [Jaap met gebogen hoofd en ontbloot bovenlijf direct na de uitschakeling in de Champions League door Slavia Praag] heb je ooit een prijs gewonnen. Ben je daar trots op? "Ja daar ben ik zeer trots op. Het was de derde prijs tijdens de Zilveren Camera verkiezingen. Temeer ook omdat het met Ajax te maken heeft, en Jaap Stam heb ik heel hoog zitten. Qua mens, maar zeker ook als voetballer." Pagina 21 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 22