f ©©@D^[b©[^©[LD[Rnl©DD©®0(i[k □ues Happe Vb£Jo Adriaanse voegt regelmatig een nieuwe term aan de voetbaltaal toe. Zijn mooiste was misschien wel 'scorebordjournalistiek'. Ruim winnen, maar volstrekt niet van betekenis voor de oefenmeester. Over Marco van Basten heeft hij ooit 'Een goed paard is nog geen goede ruiter' geroepen. Adriaanse kreeg nog gelijk ook. Nog altijd vind ik Co Adriaanse een onderschatte trainer. Een onderschatte Ajax-trainer. Hij maakte de club echt beter. Hij haalde samen met Don Leo talenten als Hatem Trabelsi, Christian Chivu, Zlatan Ibrahimovic, Mido en Maxwell naar Amsterdam. Met o.a. Steven Pienaar, Tomas Galasek, Rafael van der Vaart en Bogdan Lobont een geweldige groep voetballers, waar hij kampioen mee kon worden. Zou zijn geworden, want na die uitspraak over Marco van Basten mocht Adriaanse vertrekken. Ajax stond toen tweede in de competitie, maar won wel gewoon de landstitel. Scorebordjournalistiek werd voor mij de mooiste andere uitspraak van Co Adriaanse. Want hij doelde op het verschil tussen wat je als uitslag ziet en wat een trainer als mening ontwikkelt over zijn spelers. Ajax heeft dit seizoen al wat voorbeelden van scorebordjournalistiek laten zien. Thuis met ü-ü gelijkspelen tegen Sparta Rotterdam bijvoorbeeld, nadat een paar dagen eerder Slovan Bratislava met 5-0 was verslagen. Waar ligt dan het verschil tussen wat Ajax werkelijk waard is en wat Ajax buiten proporties laat zien? Die 5-0 overwinning of die Ü-Ü? Waar je geen scorebordjournalistiek voor nodig hebt - en daar hoef je geen Co Adriaanse voor te zijn - is de feitelijke afspiegeling van de verschillende linies van Ajax. Verdedigend kan onze club er ongelooflijk met de pet naar gooien. Van PSV verlies je met 4-3, nadat je met 2-0 hebt voorgestaan. En tijdens het Amsterdam Tournament belandden de ballen tegen grote Europese clubs als Atletico Madrid en Benfica ook iets te gemakkelijk in het netje achter de keeper. Maar een stabiele verdediger kwam niet. Wel Timothée Atouba, een speler die nu al vaker niet dan wel bij de selectie mag laten zien wat hij waard is. En dan komt het einde van de transferperiode in zicht. Ajax stort zich nog even snel op de markt van vrij verhandelbare spelers. Overtollige waar. In de uitverkoop, omdat de eigen club zo'n speler niet meer wil hebben. Je hoeft alleen nog maarte onderhandelen met de zaakwaarnemer, omdat transfervrij betekent, weg ermee. Atouba kwam en zit op de tribune of op de bank. Marko Pantelic kwam ook. Een nieuwe spits, terwijl Dario Cvitanich niet terug naar Argentinië verhuisde. De Serviër begon op de bank en kwam er tegen NAC Breda pas af, toen Dario er drie had binnen geknald. Scorebordjournalistiek; het is zo'n fraai begrip. Ajax begint het seizoen erg wisselvallig. Het verlies tegen PSV is ingecalculeerd. De 0-0 tegen Sparta niet. Dat is vragen om moeilijkheden. De Ajacieden waren niet scherp. Met 40 kansen werd toch nog gelijk gespeeld. Alsof de aanval van Ajax opeens een gebrek aan stootkracht had werd een nieuwe spits gehaald. Pantelic. Dario greep de eerste kans om te laten zien wat hij waard was. Hij legde er drie in tegen de Brabanders. Jol gunde hem zelfs een vierde. Pantelic bleef op nul staan. De verdediging trouwens ook, maar NAC had dan ook weinig in te brengen tegen de Amsterdamse aanvalsdrang. Scorebordjournalistiek. Is Pantelic om die 0-0 tegen Sparta gekomen? Waarom is er dan geen stabiele centrale verdediger gehaald om die 4-3 tegen PSV? Waarop heeft Martin Jol zijn selectiebeleid gebaseerd? Marco van Basten werd verweten Ajax iedere week in een andere samenstelling te laten spelen. Jol doet niet anders! Scorebordjournalistiek. De waan van de dag. Ik hoop toch zo dat Martin Jol op een andere manier regeert, want aan die waan heb ik echt een grote hekel. Dario scoorde ook drie keer tegen ADO Den Haag in de afscheidswedstrijd van Klaas Jan Huntelaar. Dan ben je geen kleine jongen. Misschien is Pantelic dan toch gehaald vanwege de waan van een paar dagen geleden? Toen in de transferperiode Dario zou verhuizen naar Argentinië? Hopelijk doet Jol niet aan scorebordjournalistiek en haalt hij gewoon spelers binnen, waarvan hij hoopt dat ze niet alleen Ajax beter maken, maar ook hun collega's. Die 6-0 laat mooi zien, dat je toch weer de meeste treffers maakt in de competitie! Een goed voorbeeld verdient navolging. Ook voor Pantelic. Scorebordjournalistiek als voorbeeld, het maakt Ajax en zijn spelers alleen maar sterker... De Meersche Helden 2009 Pagina 14

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 15