^3eweld random voetbal wordt altijd veroorzaakt door supporters, althans dat is wat de berichten in de media ons meestal vertellen. De politie is er om de orde te handhaven en, waar nodig, arrestaties te verrichten. Bij deze ordehandhaving mogen de agenten proportioneel geweld gebruiken. Dit betekent: niet meer dan nodig. Helaas loopt dit nog wel eens anders. Wapenstokken en hondenbeten In het seizoen 2001-2002 brak er na de wedstrijd Vitesse-FC Den Bosch onrust uit toen supporters van de Bosschenaren er achter kwamen dat hun auto's waren beschadigd en beklad op een parkeerterrein vlakbij het Gelredome. Op het moment dat de supporters aangifte wilden doen, liep de situatie uit de hand. Hierbij gebruikte de politie wapenstokken en werden honden ingezet tegen individuele supporters die geen kant op konden. De politie zette een van de honden zelfs aan om een man te bijten die net gebeten was. Enkele supporters klaagden bij de politie Gelderland-Midden over het politieoptreden. Zelfs de Nationale Ombudsman kwam er aan te pas. Deze was "geschokt door het excessieve karakter van het geweldgebruik door de politie" en concludeerde dat de klachten van de supporters niet grondig waren onderzocht. De reden waarom dit niet gebeurd was, kwam waarschijnlijk doordat de verklaringen belastend waren voor de agenten van het korps Gelderland-Midden. Geschopt en geslagen In februari 2005 werd na de wedstrijd NAC-FC Groningen de sfeer grimmig toen de politie een groep boze NAC supporters van een plein bij het stadion wilde wegdrijven. Op het moment dat de ME een charge uitvoerde liep over het plein een nietsvermoedende fan die duidelijk niet bij de groep NAC supporters hoorde. De man was echter op het verkeerde moment op de verkeerde plek. Hij probeerde nog terug te lopen naar zijn auto, maar kreeg op dat moment al een wapenstok in zijn nek en viel in het glas van een kapot bushokje. Zonder zich te verzetten werd hij door vier agenten geslagen en geschopt. Het resultaat: gescheurde pezen en verwondingen aan ribben, vingers, pols en rug. Daarnaast raakte hij door de klappen bewusteloos. Tot overmaat van ramp werd de man gearresteerd en verdacht van openlijke geweldpleging. Hij werd echter door de rechter vrijgesproken, nadat ooggetuigen (waaronder ook collega's van de bewuste agenten) hadden verklaard dat er buitensporig geweld was gebruikt. Ook bij Ajax komt het nog weieens voor dat (onschuldige) supporters te maken krijgen met agenten die hun frustraties willen botvieren en daarbij excessief geweld toepassen. Naar aanleiding van incidenten rond de wedstrijd Ajax-FC Utrecht in 2002 schreef de Nationale Ombudsman al een brief aan de toenmalige Minister van Binnenlandse Zaken. In de brief liet hij weten dat het gedrag van ME'ers beter te controleren moet zijn. Een ander incident gebeurde voor aanvang van de UEFA Cup- wedstrijd Ajax - Dinamo Zagreb op 4 oktober 2007. Een grote groep Ajaxsupporters wordt naar de andere kant van het Supportershome gedreven zodat ze niet in de buurt kunnen komen van een groep Dinamo-aanhangers die net station Standvliet uitloopt richting het stadion. Eén van de Ajacieden komt na een politiecharge niet tijdig weg en wordt belaagd door drie ME'ers. Hij valt daarbij op de grond en rolt half in de sloot naast het Supporterhome. Eenmaal uit het water getrokken krijgt de supporter klappen met een wapenstok en wordt door een politiehond in zijn kuit gebeten. Resultaat: een arrestatie en een bezoek aan het ziekenhuis. De man kreeg verder nog een boete en een stadionverbod van vijfjaar opgelegd, terwijl zijn (straf)zaak nog niet is voorgekomen. Maar over stadionverboden al dan niet onterecht, vertel ik de volgende keer meer. Pagina 25 De Meersche Helden 2009

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 26