0® [jïïïﮩ^ m\n\ [M®©©® lak voordat het laatste fanzine van dit seizoen richting drukpers ging, werd de uitwedstrijd tegen Sparta 'gespeeld'. Schandalig van de mat geveegd door een degradatiekandidaat; met 4-0 klop terug richting Amsterdam. De wil tot handhaving in de Eredivisie was stukken groter dan de wil om in het meest prestigieuze Europese toernooi te mogen acteren. Bij de ArenA aangekomen stond Marco een groot aantal ontevreden supporters te woord. Verder dan: "We willen ook graag met jullie winnen en feesten", kwam hij echter niet. Schijnbaar machteloos zocht Marco naar een antwoord, met de jonge voetbalmiljonairs die weigeren voor Ajax tot het uiterste te gaan, zwijgend op de achtergrond. Beterschap werd voor de zoveelste keer beloofd, echter, wanneer zien we dit eens terug op het veld? Nu de voorronde van de Champions League onbereikbaar is kunnen we ons opmaken voor de Euro League. Na de wedstrijd van vandaag tegen FC Twente, waarbij we zelfs nog kunnen zakken naar de vierde plaats, is het eerste jaar van Van Basten als Ajax-hoofdtrainer achter de rug. Een overgang- of opbouwjaar wil hij het niet noemen, maar duidelijk is wel dat wij, de supporters, het zo voelen omdat er opnieuw geen prijs is gepakt. De grootste prijs, het kampioenschap, pakte Van Gaal met AZ. Was het niet diezelfde Louis van Gaal die in zijn eerste jaar bij Ajax géén prijs pakte om vervolgens met een groep jonge honden Europa te veroveren? In de onderlinge confrontaties met Louis moest Marco het onderspit delven. In Almaar eind november zorgden een strafschop en plotseling opkomend winterweer voor een nederlaag. In de ArenA was Ajax een helft lang machteloos en kon het pas met een man meer gevaarlijk worden. AZ was geen uitzondering, ook bij andere duels bleek dat Marco als trainer tactisch een hoop moet leren. Laten we hopen dat de macht van Marco doorklinkt bij de financiële mensen wanneer hij stelt dat hij deze spelersgroep bij elkaar wilt houden. Een vertrek van bijvoorbeeld Suarez mag niet aan de orde zijn deze zomer. Laat ze die grote zak met geld maar houden. Wij willen het kampioenschap! Dat moet het motto zijn! Aan de trainer de taak om gedurende het komende jaar beter te communiceren met zijn spelers en hen daadwerkelijk beter te maken. Chemie tussen coach en spelersgroep is na een jaar nog nauwelijks te bespeuren. De drive die Marco als speler had, ziet hij niet terug bij spelers van de huidige generatie, waardoor hij ze wellicht op de verkeerde manieren probeert te prikkelen. Gelukkig heeft de strenge leermeester twee clowntjes [Rob en John] om zich heen die het ijs breken wanneer er spanningen tussen spelers en trainer ontstaan. Assistenten moeten de trainer ondersteunen, adviseren en tegengas geven. Gigantische bakken kritiek over San Marco z'n harses kieperen, urenlange discussies, filosofieën afstemmen in plaats van avondjes kaarten of poolen. Met oog daarop valt te bezien of de huidige technische staf goed is samengesteld. Van Basten is immers een onervaren clubcoach die zelf ook aangeeft nog veel te moeten leren. Verder is het aan Marco om 'Mikki' Sulejmani volgend jaar te laten groeien en Luis te leren effectief met de kansen om te gaan. De Serviër die voor een recordbedrag in Friesland werd opgepikt, was dit jaar geen schim van de gevaarlijke dribbelaar die hij in Heerenveen was. Aanpassingsproblemen, druk en blessures het zal allemaal wel, de man moet gaan doen waar hij zo goed in is, voetballen! Voor Suarez geldt dat hij een buitengewoon gemiddelde heeft wanneer het doelpunten en assists betreft, het rendement kan, nee moet, echter hoger. Luis moet koelbloedig zijn en efficiëntie prefereren boven de schoonheid van zijn acties. Positief is dat Marco de huisgenoot van 'Mikki'; Darko Bodul, volgend seizoen een kans lijkt te geven achter Dario Cvitanich waardoor een zoektocht naar 'een spits die nooit omvalt' onnodig is. Met het WK van zomer 2010 op het programma begint de voorbereiding op het nieuwe seizoen alweer snel. Maandag 22 juni zullen Marco en zijn mannen aftrappen om via De Lutte en een buitenlandse trip vlijmscherp aan de start te verschijnen. Het is te hopen dat Van Basten volgend seizoen z'n beginnersfouten achterwegen laat. De Meersche Helden 2009 Pagina 34

Fanzine De Meersche Helden (vanaf 2008) | 2009 | | pagina 35